Heterojen mimarilerde kablosuz sensör ağlar için dağıtık kümeleme yaklaşımı uygulaması
An appli̇cati̇on of di̇stri̇buted clusteri̇ng approach for wi̇reless sensor networks i̇n heterogeneous archi̇tectures
- Tez No: 394531
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kablosuz sensör ağları çevrede oluşan değişimleri algılayabilen, kendi aralarında iletişim kurabilen ve veri işleme kabiliyeti bulunan çok sayıdaki küçük ve pil ömrü sınırlı olan sensör düğümlerden oluşmaktadır. Bu düğümler savaş alanı, felaket bölgesi gibi ulaşılması zor uygulama alanlarına çok yüksek miktarda, mevkileri belirlenerek veya rastgele bırakılırlar ve kendi aralarında tasarımsız şekilde ağ yapısını oluştururlar. Kablosuz sensör ağlar yaşam ömürlerini uzatmak amacıyla etkin enerji tasarrufu sağlayacak şekilde bir araya gelmiş ağ yapısına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenlerle kablosuz sensör ağlarında kullanılacak protokoller enerji etkin olmak zorundadır. Kümeleme yöntemi literatürde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kümeleme protokolleriyle küme liderleri seçilir ve küme liderleri toplama noktasıyla iletişim kurarken kümedeki diğer düğümler küme liderine bilgi aktarırlar. Küme lideri kullanılan yönteme göre belli aralıklarla değişerek ağdaki enerjinin dengeli dağılmasını sağlar. Sensörlerden toplanan veriler sabit veya hareketli olan bir toplama noktasına iletilir. Birçok durumda toplama noktasının mobil olması avantaj sağlayacak veya kaçınılmaz bir gereklilik olacaktır. Tez çalışmasında daha uzun süre yaşam ömrünün korunması için heterojen bir ağ yapısı düşünülmüş ve sabit toplama noktası yerine daha esnek olan mobil bir toplama noktası kullanılmıştır. Çalışmada seçilen heterojen kümeleme yöntemleri mobil toplama noktasının izleyeceği farklı rotalar için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks consist of small sensor nodes with limited battery which have data processing capability and also can communicate among eachother and capable of detecting changes in the environment. These nodes can place difficult applicationareas, disaster zones like battle fileds and they can form a network regardless of random or detemined they placed. Wireless sensornetworks, in order to extend the life of the network, have come to gether to provide effective energy savings. So, network protocols which are used in wireless sensor network must be energy efficient. Clustering is one of the most widely used method in the literature. Cluster heads are selected by clustering protocols and they transfer data to the sink and other nodes in the cluster sends data to the cluster head. Cluster heads become cluster members and members become cluster heads after some iterations, which depends on the clustering protocol, to balance the energy of the nodes. Sensors send the data to a sink which might be a fixed or mobile station. In many cases a mobile sink can be an advantage or some times a mobile sink will be absolutely necessary. In this thesis it considered a heterogeneous network structure for the protection of the longer life span and more flexible, which is used instead of a fixed sink with a mobile sink. Heterogeneous clustering methods selected in the study and combined with the mobile sink which will follow different routes.