Denetimli serbestlik sistemindeki rehabilitasyon hizmetlerinin hükümlülerin yeniden sosyalizasyonu sürecine etkileri: Aydın örneği
Effects of rehabilitation services in probation system on the resocialization process of offenders: Sample Aydın
- Tez No: 394892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada denetimli serbestlik sistemindeki hükümlünün toplumla bütünleşme sürecindeki temel/öncelikli gereksinimlerinin neler olduğunun, denetimli serbestlik sisteminin hükümlüler için ne ifade ettiğinin, belli rehabilitasyon hizmetlerinin hükümlülerin yeniden sosyalizasyon sürecini ne şekilde etkilediğinin belirlenmesi ve bulgular ışığında sistemin katkılarının arttırılabilmesi için öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Aydın Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde haklarında denetimli serbestlik hükmü verilmiş 185 kişi oluşturmuştur. Araştırmada, nitel bir sorgulama ve bakış açısından hareketle veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, haklarında denetimli serbestlik hükmü verilmiş 185 hükümlü ile görüşülerek elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, denetimli serbestlik sistemindeki rehabilitasyon hizmetlerinin hükümlülerin yeniden sosyalizasyonu sürecinde etkili olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Denetimli Serbestlik, Hükümlü, Rehabilitasyon, Yeniden Sosyalizasyon.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine what are the priority based needs for a probation offender's integration process with community, what probation system means for the offenders and how certain rehabilitation services effects the socialization process of an offenders, and to submit suggestions in the light of associated findings for improving the contributions of the probation system upon the factors questioned above. Participants have been selected from Aydın Probation Offices where they have been adjudged with probation. In the study, in-depth interview technique has been used as data collection on the basis of a qualitative inquiry and perspective. Research data has been obtained from 185 interviewers adjudged with probation. Research findings indicate that the rehabilitation services in probation system are effective on the resocialization process of probation offenders. KEYWORDS: Probation, Offender, Rehabilitation, Resocialization