CHP parti müfettişlik raporlarına göre Tek Parti Döneminde Aydın
Aydın in Single - Party Period based on the inspection reports of Republican People's Party (CHP)
  1. Tez No: 394910
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Cumhuriyet Halk Partisi, 1923 yılından 1946 yılına kadar, Türkiye siyasi hayatında tek başına söz sahibi olmuş bir partidir. Kısa sürede yurt çapında yaygın bir örgüt yapısı oluşturan CHP, taşradaki mensuplarının çalışmalarını denetlemek amacıyla yılın belirli dönemlerinde teftiş uygulamaları yapmıştır. Bu çalışmada Aydın milletvekilleri ve CHP Aydın ili parti müfettişlerince 1935-1945 yılları arasında tutulan teftiş raporlarından hareketle, bu yıllara ait Aydın ilinin siyasi-idari yapısı, sosyo- ekonomik durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Dönemin Aydın milletvekilleri ve parti müfettişleri tarafından tutulan raporlar Aydın Cumhuriyet Halk Partisi örgütlerinin faaliyetleri başta olmak üzere Aydın'ın siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal ve sportif yapısına dair kayda değer bilgiler vermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Aydın, Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye, Teftiş, Taşrada Siyaset.
Özet (Çeviri)
Republican People's Party (CHP), is a party that ruled singly from 1923-1946 i Turkish political history. CHP, having constructed a nationwide organizational structure, executed inspections to monitor the works of its members in the rural parts of the country at certain times of year. The aim of this study is to present the political/administrative and socio-economic structure of Aydın according to the inspection reports kept by the party's Aydın deputies and inspectors between 1935-1945. These reports give significant informations about political, cultural, economical, social and sportive structure of Aydın and especially the services of the Republican People's Party organizations. KEYWORDS : Aydın, Republican People's Party, Turkey, Inspection, Politics in the Rural.