Sosyal medyada Facebook üzerinden sahte sınıf oluşumu ve sınıf atlama
Creating a pseudo-class through Facebook and climbing social ladder in the social media
  1. Tez No: 395084
  2. Yazar: YASİN AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanlık tarihi boyunca sınıfsal mücadeleler varlığını hep sürdürmüştür. Toplum içinde bazı avantajlı grupların varlığı beraberinde sosyal eşitsizliği de getirmiş; bu toplumlarda prestijin, gücün ve zenginliğin adaletli bir biçimde dağılmadığı görülmüştür. Kast ve Kapitalist sistem içerisinde yer alan sınıflı toplumların yapılarının incelendiği bu çalışmada, sınıflar arası geçiş olanakları bazı toplumlar için imkânsızken bazılarında bu geçişlerin uzun soluklu olduğu anlaşılmıştır. Her birey için dönüm noktası olan, gerçekleşmesi uzun zaman ve çaba gerektiren sınıflar arası geçişlerin sosyal medyada Facebook üzerinden oldukça kısa sürede ve kolay bir şekilde yaşandığı görülmektedir. Bulunduğu sosyal tabakayı beğenmeyip kendisini yüksek bir sınıfa aitmiş gibi göstermek isteyen bireyler için Facebook, büyük bir fırsat olmuştur. Facebook ile dezenformasyona uğrayan gerçek kimlikler bu platformda karşımıza birer sanal kimlik olarak çıkmaktadır. Bu sayede insanlar gerçek hayatta gösteremeye çekindikleri davranışları Facebook ortamında kolay ve hızlı bir şekilde paylaşabilmektedir. Sosyal statüyü ve sınıf atlamayı kullanıcılarına eşit fırsatta dağıttığı iddiasına sahip Facebook'ta, kazanımlar kullanıcıların becerisine bırakılmıştır. İdealize ettiği kimliği iletilerle fırsata çevirebilen, yer bildirimi ve fotoğraf paylaşma uygulamasını doğru zaman ve doğru yerde aktaran kullanıcılar 'sahte' de olsa sanal bir prestije sahip olabilmektedir. 18-29 yaş örneklem grup üzerinden yapılan araştırma sonucunda Facebook üzerinden oluşturulan sahte sınıf ile sınıf atlama mekanizmasının, Facebook uygulamalarıyla gerçekleşebildiği neticesine ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal medya, Facebook, Sahte sınıf, Sınıflar
Özet (Çeviri)
Throughout the human history, class challenges have always existed. In society, existence of some advantageous groups has brought social inequalities; it is noticed in such societies that prestige, power and wealth have not fairly been distributed. In this study where natures of class societies in the caste and capitalist systems were overviewed and analyzed, it is comprehended that whereas interclass transition is impossible for some societies, these transitions are possible but long-termed in some other societies. It is apparent that interclass transition, which requires long time and great efforts and is a milestone for each individual, is achieved within quite shorter period of time and as easily as possible through Facebook in the social media. Facebook has been a great opportunity for the individuals, not being content of the social stratum of their own, and thus intending to pretend as if they belong to higher classes. Real identities, subjected to disinformation through Facebook, appear as virtual identities in this platform. Thus, the people are able to share their attitude or styles, they are shy of or abstain from in real life, in an easy and fast manner in Facebook. Gains are based on the skills of the user in Facebook which claims that it distributes equal opportunities to its users for climbing social ladder. The users, who are able to turn their idealized identities into opportunities by means of sending messages and sharing location and photographs in the right place at the right time, may have virtual prestige no matter how“false”they are. As a result of a study carried out on a sample group of 18-29 ages, it is derived that Pseudo-Class formed in Facebook and mechanism of climbing social ladder are possible with Facebook applications. Keywords : Social Media, Facebook, Pseudo-Class, Classes