Gelir dağılımı dengesizliğini azaltmada piyasa ekonomisi çözümleri
Market economy solutions in reducing the imbalance of income distribution
- Tez No: 395993
- Danışmanlar: PROF. İSA SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Gelir dağılımı tüm ülkelerin önemsediği konulardan birisidir. Gelir dağılımının dengesiz olmasından dolayı bir ülkede sadece ekonomik değil, aynı zamanda siyasi ve sosyal birçok açıdan problemler ortaya çıkar. Bu çalışmada gelir dağılımı dengesizliğini azaltmada piyasa ekonomisinin ne derece başarılı olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Bilecik-Pazaryeri'nde şerbetçi otu yetiştiriciliği ve Konya-Hüyük'te organik çilek yetiştiriciliği olmak üzere iki örnek olay çalışması yapılmıştır. Bölgelerin ekonomik durumlarının şerbetçi otu ve organik çilek üretmeden önce daha geri seviyede oldukları; ancak bu üretimlerle beraber yüksek miktarlarda gelir sağladıkları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular organik çilek ve şerbetçi otu yetiştiriciliğinin bölge ekonomilerine önemli katkı sağladığı ve gelir dağılımı dengesizliğini azaltmada önemli rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Income distribution is one of the important issues in all countries. Inequality in income distribution causes economic problems as well as political and social problems. This study examines the role of private sector to what extent it succeeds in reducing income inequality that in reducing the imbalance of income. Two separate case studies are carried out in Bilecik-Pazaryeri hop cultivation and in Konya-Hüyük organic strawberry cultivation. The findings indicate that the region's of the income level of these regions increased after hop and strawberry cultivation more back level; but strawberry and hop cultivation has provided high amounts revenue. The findings show that organic strawberry and hop cultivation contributes income level of these region's economy and play an important role in reducing income inequality.