Mersin - Aydıncık ilçesi ve çevresinin kültür turizmi potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Mersin - Aydıncık district and its environs in terms of culture tourism potential
- Tez No: 396111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye kültür turizm potansiyeli açısından oldukça zengin bir coğrafyadadır. Bu zenginlikte doğal güzellikleri, ilk çağlardan günümüze kadar gelen sayısız tarihi ve kültürel değerlerin katkısı büyüktür. Aydıncık ilçesi Akdeniz Bölgesinde bu kültürel dokudan payını almış ilçelerden biridir. Bu çalışmanın amacı Aydıncık ilçesi ve yakın çevresinin kültür turizmi açısından önemli bir destinasyon haline gelebilmesi için potansiyel kaynak değerlerin belirlenmesi ve ülkemizde kitle turizmi nedeni ile yaşanan, kaynak kayıplarının bu destinasyonda yaşanmaması için kaynak korumacı bir yaklaşım olan sürdürülebilir turizm yaklaşımı bağlamında yapılması gerekenleri ortaya koymaktır. Bu çalışmanın temel araştırma problemini, Aydıncık ilçesinde Kültür turizminin gelişebilmesi için yapılması gereken çalışmalar oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi;“Niteliksel Tasarım”türlerinden olan Niteliksel İçerik Analizi Tasarımıyla (kaynak/literatür taraması) içerik oluşturma ve Niteliksel Saha Araştırması(gözlem yapma) yollarıyla niteliksel veri toplama yoluyla veri toplama olarak belirlenmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat yöntemine uygun açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formunu kullanılmıştır. Yüz yüze görüşmeler turizmin Aydıncık ilçesine olan katkısının ortaya çıkması, Sürdürülebilir politikalarla yönetilmesi açısından tüm kamu, sivil, yerel halk, konaklama, yeme içme işletmeleri, turizm acentelerini kapsayacak şekilde planlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Aydıncık ilçesi Kültür Turizmi ve diğer özel ilgi turizmi türleri açısından güçlü bir potansiyele sahiptir. İlçe sahip olduğu bu potansiyeli pazarlayıcı, tanıtıcı tedbirler almalıdır. Turizmin ilçede ivme kazanmaya başladığı zamanlarda taşıma kapasitesi aşılmamasına özen gösterilmeli, çevre ve kıyı, kültürel dokuyu koruyucu önlemler mutlaka alınmalıdır. İlçede turistlerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte konaklama, yeme içme, sosyal tesisler faaliyete başlamalıdır. Altyapı ve üst yapı problemleri için projeler üretilmelidir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located a regain with great potential for cultural tourism. the role of beautiful nature and countless historical and cultural heritage in this potentials crucial. Aydıncık is one of the towns that carry this cultural heritage in Mediterranean region. The aim of this study is to determine potential resources of Aydıncık town and its surroundings which would make it an important destination for cultural tourism and provide suggestions in line with sustainable tourism understanding in order to avoid lass of resources due to mass tourism in our country. The key research question of this study is ''what should be done in order develop cultural tourism in Aydıncık? Qualitative research method is utilized in this study. All date are obtained by using literature review and field research techniques. In this research, an interview form consisting of open-ended questions in line with semi-structured interview technique is used. Face-to-face interviews are organized to include public officials, local people, housing and dining facilities and tourism agencies so that the contribution of tourism to Aydıncık and sustainable governing policies fort he town could be figured out. According to the results of this study, Aydıncık has a great potential in terms of cultural tourism and special interest tourism. The town should exploit this significant potential by utilizing promotion and marketing tools. As tourism activities begin to increase, the capacity of the town should not be exceeded and protective measures should be taken in order to keep environment, shares, and cultural places in good condition. Housing and dining facilities as well as public places should be built in the town in order to provide services to tourists. Infrastructural problems should be eliminated by developing projects.