Competition vs. cooperation of public and private healthcare centres
Competition vs. cooperation of public and private healthcare centres
  1. Tez No: 397227
  2. Yazar: SEYEDEHSALOUMEH SADEGHZADEH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. PELİN GÜLŞAH CANBOLAT, Assoc. Prof. Dr. EGEMEN LERZAN ÖRMECİ ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde bir devlet hastanesi ve bir özel hastane olmak üzere iki sağlık merkezinden oluşan bir sağlık sistemini dikkate alıyoruz. Her merkez M/M/1 kuyruk modeli ile modellenmektedir. Buffer kapasitesi sonsuz olmak şartıyla gelen hastalara sadece bir merkez tarafından hizmet verilmelidir. Sistemde birim zaman bekleme maliyetinin sabit ve iki sistem için de aynı olduğunu dikkate alıyoruz. Buna ek olarak, devlet hastanelerinin ücretsiz olmasına karşın, özel hastaneye katılan hastalar bir ücret ödemek zorundadır. Kuyrukların gözlenebilir ve gözlenemez durumları için sistemi merkezi olmayan ve merkezi ortamlarda incelemekteyiz. Merkezi olmayan ortamda, bireyler kendi beklenen maliyetlerini en aza indirmeye yönelik davranırken, merkezi ortamda tüm sistemin beklenen maliyetini en az indirmek için bireyleri hizmet birimine gönderen merkezi bir otorite mevcuttur. Bireylerin kuyrukların uzunluğunu bildiği gözlenebilir durumda, hem merkezi olmayan ortam hem de merkezi ortam için en iyi stratejinin eşik değere bağlı strateji tipi olduğunu kanıtlıyoruz. Gözlenebilir ve merkezi olmayan eşik değerlerini hesaplamak için matematiksel formüller türetiyoruz. Merkezi olmayan ve merkezi ortamlarda eşik değerleri arasındaki ilişki için de formüller elde ediyoruz. Kuyruk uzunluğunun bilinmediği gözlemlenemeyen durumda eşsiz ve simetrik bir Nash dengesinin varlığını merkezi olmayan durum için kanıtlamakta ve merkezi olmayan ve merkezi ortamda en iyi hareket tarzını bulmak için açık ifadeler elde etmekteyiz. Son olarak, sonuçlar sonlu bekleme odası kapasiteli sistemler için genişletilmektedir. Sonuçlarımızı sayısal çözümleme ile sağlık sisteminin MRI olarak göz önünde bulundurulduğu duruma uyguluyoruz. Sayısal çözümleme kısmı, modelimizdeki farklı parametrelere göre performans ölçütlerine duyarlılık analizi de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a healthcare system consisting of two healthcare centres where one represents a public and the other a private service centre. Each centre is modelled as an M/M/1 queue. Arriving patients have to be served at exactly one of the two centres, provided that buffer sizes are infinite. We consider the waiting cost per time unit spent in the system is a constant, and it is the same for both centres. Furthermore, patients who join the private centre have to pay a fee, while the public centre is free. We examine the system for decentralized and centralized settings when the queues are either observable or unobservable. In the decentralized setting, individuals act in order to minimize their own expected cost, while in the centralized setting, there is a central authority which sends individuals to the servers in order to minimize the expected cost of the whole system. In the observable case in which the individuals know the length of the queues, we prove that the optimal strategy is of a threshold type for both decentralized and centralized settings. We derive mathematical formulas to calculate the observable decentralized thresholds. A relationship between the thresholds in decentralized and centralized settings is also derived. In the unobservable case in which the queue length is not known, we prove the existence of a unique symmetric Nash equilibrium for the decentralized case, and obtain explicit expressions to find the optimal policies for both decentralized and centralized settings. Finally, the results are extended to the systems which have finite waiting room capacity. We implement our results numerically where MRI is considered as the health service. The numerical part also included a sensitivity analysis on some performance measures with respect to different parameters of our model.