Konya Kapalı Havzası'nda arazi örtüsü/kullanımı zamansal değişimlerinin uydu görüntüleri ile belirlenmesi
Determination of land use/cover changes in Konya closed basin by satellite images
- Tez No: 398709
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'nin en geniş kapalı havzası olan Konya Kapalı Havzası'nda (KKH) meydana gelen arazi değişikliklerinin incelenmesi, hem havzanın, hem de havza içerisinde bulunan sulak alanların (özellikle Tuz Gölü) geleceği açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Konya Kapalı Havzası'nda arazi örtüsü/kullanımı zamansal değişimlerinin uydu görüntüleri yardımıyla belirlenmesidir. Bu amaç için; 1984, 1990, 2002, 2007, 2011 yılları için elde edilmiş LANDSAT sayısal uydu görüntüleri kullanılmıştır. Bu görüntüler ARCGIS ve ERDAS yazılımlarında işlenmiştir. Görüntü İşleme aşamasında görüntü zenginleştirme, geometrik, radyometrik düzeltme, görsel yorumlama yapmak için sınıflandırma, değişim analiz tablosu (değişim matrisi) oluşturulması ve yorumlanması işlemleri gerçekleştirildi. Arazi örtüsü/ kullanımı zamansal değişimleri değişim matrisleri ile elde edilmiştir. Elde edilen doğruluklar 1984 yılı için % 80.14, 1990 yılı için % 78.79, 2002 yılı için % 79.22, 2007 yılı için % 77.60, 2011 yılı için % 76.87 dir. Elde edilen değişim matrislerine göre, Havzadaki tüm sulak alanlarda daralmalar olduğu tespit edilmiştir. Havzadaki en önemli sulak alan olarak ifade edebileceğimiz Tuz Gölü iç kısmındaki ve gölün çevresindeki tuzla kaplı alanlarda artış, suyla kaplı alanlarda ise azalma tespit edilmiştir. Diğer taraftan, KKH sınırları içerisinde açık alanlarda büyük bir oranda azalış olduğu elde edilmiştir. Bu azalışın sebebi Konya Kapalı Havzasındaki yeşil bitki örtüsünün artmasındandır.
Özet (Çeviri)
The examination of land use/cover changes had been occured in the Konya Closed Basin (KCB), which is the largest closed basin in Turkey, is very important for the future both the basin and wetlands located in this basin (especially the Salt Lake). The aim of this study is to determine land use/cover changes that occur in the Konya Closed Basin by remote sensing. LANDSAT satellite images which were date of 1984, 1990, 2002, 2007 and 2011 years were used for this purpose. These images were processed by ArcGIS and ERDAS softwares. In image processing stage, processes of image enhancement, geometric and radiometric correction, classification for visual interpretation, creating and interpretation to change analysis table (exchange matrix) are carried out. The multitemporal changes of land use/cover were carried out by exchange matrix. Obtained accuracies are 80.14 % for 1984, 78.79 % for 1990, 79.22 % for 2002, 77.60 % 2007 and 76.87 % for 2011 years. According to obtained exchange matrix, it is seen that there is increase in salt covered areas located inner part of the Salt Lake and around the Salt Lake, there is decrease water covered areas. At the same time, there are contractions in all wetlands of the Salt Lake Basin. On the other hand, it was obtained decrease in bare areas of Konya Closed Basin in big percentage. The reason of this decrease is the increase of the green vegetations in Konya Closed Basin.