Bir yeraltı krom işletmesinde risk analizinin uygulanması
The application of ri̇sk analysi̇s in an underground chrome operating
  1. Tez No: 398731
  2. Yazar: SELÇUK YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında,“Bir Yeraltı Krom İşletmesinde Risk Analizinin Uygulanması”araştırılmıştır.“OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri”hakkında detaylı incelemeler ve çalışmalar yapılmış olup, yönetim sisteminin kendi içinde çok farklı risk analizi çeşitleri olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu tespit sonucunda bizim çalışmamıza en uygun risk analizi yönteminin“L tipi Matris yöntemi”olduğu ve bu yöntem üzerinde çalışmalarımıza devam etmemiz gerektiği kararına varılmıştır. L tipi matris yöntemi kullanılarak Dedeman Madencilik A.Ş. Pınarbaşı Krom İşletmelerinde gerekli çalışmalara başlanmıştır. İlk olarak işletmenin faaliyetlere göre risk bölgeleri belirlenmiş, her risk bölgesi için ayrı ayrı tehlike faktörleri tespit edilmiştir. Belirlenen tehlike faktörlerine göre L tipi Matris yönteminin formülü“Risk = olasılık * şiddet”e göre tehlikelerin meydana gelme olasılıkları ve etkileri detaylı olarak incelenmiş ve tespit edilmiştir. Tespit edilen riskler, tehlikenin olabileceği bölge ve çevresinde yapılan iyileştirmeler ile ilave önlemler sonucu“Risk”minimum seviyelere indirilmiştir. Tehlikeler, olasılıklar, şiddetleri ve yapılan iyileştirmeler ile sonuçları detaylı olarak“Risk Analizi Tablosu”nda verilmiştir.“Bir Yeraltı Krom İşletmesinde Risk Analizinin Uygulanması”konulu bu yüksek lisans çalışmasının Krom işletmesine entegrasyonu başarı ile sağlanmış ve oldukça iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THE APPLICATION OF RİSK ANALYSİS IN AN UNDERGROUND CHROME OPERATING In this Msc thesis, The Application Of Risk Analysis In An Underground Chrome Operating. This detailed research has been cornied out about“OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management Systems”. It is found that the management system has wide range of risk analyses in itself. L type matris method was found to be the most suitable risk analysis method for our case and progression with this method was decided. Required studies were initiated using L type matris method in Dedeman Mining Inc. Pinarbasi chrome. At first; risk areas were identified, according to the company's activities, different danger zone have been identified for each risk factor. L-type formula have been identified according to their danger factor matrix method which is“risk = probability * severity”probability of occurrence and effects were examined in detail and according to the hazards. Identified danger of“risk”was reduced to a minimum, after improvements and measures made in around. Result of improvements in detail as per magnitude of dangers, probabilities and its hazards be are given in the“Risk Analysis Table”. Our msc thesis which is“The Application Of Risk Analysis In An Underground Chrome Operating”has been integrated to a chromite plant successfully and yielded pretty good results.