Humanist humanism: Aziz Nesin's Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz and Kurt Vonnegut's Slaughterhouse Five
Hümanist mizahı: Aziz Nesin'in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ve Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse Five
  1. Tez No: 399315
  2. Yazar: HARDY MİCAJAH GRİFFİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MATTHEW GUMPERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu proje Aziz Nesin'in ve Kurt Vonnegut'un romanlarının hegomonik söylem kurumlarına karşı oldukları hümanist çalışmalarından bir parça göstererek başlıyor. Bu söyleme karşı çıkmanın zorluğu bu tarz çalışmaları cevaplarken aynı dogmatik duruşu kullanmamaktır. Vonnegut ve Nesin çalışmada yaşarken dünyadan kendilerini alarak hegemonik kurumların önünden kendilerini yok ediyorlar. Yalnız böyle çalışmada var olmaya bağlı kaçınılmaz bir başarısızlık oluşuyor. Çünkü dogmanın etkileyecek bir şeyi yoksa bile aynı zamanda bu çalışmada yaşamak ve dünyada yaşamamak özveride bulunmak ve sonuç arasında dengesizlik gösteriyor. Bu iki yazar bu hegemonik kurumlarına karşı çıkmak ve ardından gelen başarısızlıklara onlara özgü bir mizahla cevap veriyorlar. Bu hümanist mizah bir ara eleştiri silahı, mücadeleye çağrıma, başarsızlığın kabulu, ve deneyüstü gülüşüdür.
Özet (Çeviri)
This project begins by demonstrating how Aziz Nesin and Kurt Vonnegut's novels are part of a trajectory of humanist works challenging institutionalized bodies of hegemonic discourse. The challenge taken up in writing such works is how to respond without adopting an equally dogmatic stance in response. Vonnegut and Nesin simultaneously absent themselves in the world and exist in and through the work, dissipating in the face of the institutions of hegemony. This existence in the work carries with it a great and exigent failure, for while nothing remains for the dogma to act on, this absence in the world and presence in the work leads to an imbalance between the sacrifice made and the results. These two writers respond to the rise of this challenge and the ensuing failure with their own particular brand of humor—one which is a weapon of critique, a call to arms, an admission of failure, and a transcendent laughter all in one.