Harici optik geribeslemenin laser diyod karakteristikleri üzerine etkisi
The Effects of optical feed back on laser diode characteristics
  1. Tez No: 39953
  2. Yazar: ORHAN KAMİL GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu tezde, elektriksel sinyalin, optik sinyale çevriminde kul lanılan eleman olan laser diyodların geribesleme durumunda karakteristiklerindeki değişim incelenmiş olup, harici geri- beslemede kararlılık, çizgi daralması, faz kayması, kazanç ve modülasyon verimi analiz edilerek optimum geribesleme şartları ortaya konulmuştur. Bu şartlar ortaya konulurken, geribesleme mekanizmalarının alternatif durumları da göz önüne alınmıştır. t» Birinci bölümde; laser diyodların yapısı ve çalışma prensibi verilmiştir. îkinci bölümde; yarıiletken laser teorisi anlatılmış olup, ışıma, soğurma ve ters çoğalma konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; harici optik geribesleme durumu ve oran denk lemleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; laser diyodun dinamik davranışı ve modülas yon konusu analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sonuç ve irdeleme bölümü olan beşinci bölümde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
-vı- SUMMARY In this thesis, for the feedback case the characteristic of laser diodes used for the conversion of electrical signal into optical signal is examined and, the stability. phase shifting, gain and modulation efficiency expressions of the laser are derived and then the optimum feedback conditions are determined. The optimum feedback conditions are also obtained for the alternative feedback mechanisms. In the first chapter, laser diodes structure and its operati on principal have been given. In the second chapter, semiconductor laser diode theory has been explained and emission, absorbtion, population inversion and operation charecteristics of laser diode have been examined. In the third chapter, external optical of the laser diode and its modulation characteristics have been analysed. Tho results obtained from this work have been collected in the fifth chapter which is results and conclusion chapter.