Limits to neoliberal governance: Active labour market policies and vocational training courses in Ankara
Neoliberal yönetişimin sınırları:Aktif işgücü piyasası politikaları ve Ankara'da mesleki eğitim kursları
- Tez No: 399903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Aktif işgücü piyasası politikaları tüm dünyada işsizlikle mücadele etmek amacıyla özellikle 1990lı yıllardan itibaren uygulanmaya başlandı. Aktif işgücü piyasası politikaları kapsamında, işsizliğin en önemli kısmının yapısal işsizlik olduğu ve işgücünün piyasanın ihtiyaç duyduğu niteliklerden yoksun olduğu düşüncelerinden hareketle atıl durumdaki işgücüne piyasada ihtiyaç duyulan nitelikleri kazandırmak amacıyla mesleki eğitim kursları yaygınlaştırıldı. Türkiye'de de benzer bir şekilde özellikle 2000li yıllardan itibaren aktif işgücü piyasası politikaları kapsamında mesleki eğitim kursları uygulaması yaygınlaşmaya başladı. Bu çalışma, İŞKUR tarafından uygulanan mesleki eğitim kurslarının uygulanış sürecini Ankara örneği üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır ve bu çalışmada mesleki eğitim kurslarının neoliberal yönetişim mantığı kapsamında özel sektöre ihale edilmesinin politikanın uygulanma sürecinde politikayı işlevsizleştiren ve kaynak israfına sebep olan kilitlenmelere neden olduğu tartışılmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de mesleki eğitim kursları asıl amacı olan işsizlerin istihdam edilebilirliklerinin artırılması amacına hizmet etmemektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada neoliberal yaklaşımın iddialarının aksine aktif işgücü piyasası politikalarının özellikle mesleki eğitim kurslarının uygulanma süreci için zorunluluk olarak gösterilen neoliberal yönetişim mantığının neoliberal yaklaşımın etkililik ve verimlilik hedefleriyle çeliştiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Active Labour Market Policies began to be implemented all over the world especially since the 1990s to combat the unemployment. With reference to the idea that the great majority of the unemployment is structural and the labour force is lack of the necessary skills and qualifications, in the context of active labour market policies, the vocational training courses were popularized in order to enable inactive portion of the labour force with skills deemed necessary by the labour market. Correspondingly, in Turkey the vocational training courses have gained prominence especially since the 2000s. In this study, the aim is to analyse the implementation process of the vocational training courses conducted by the Turkish Employment Agency (İŞKUR) in the case of Ankara and this study argues that the contracting out of the vocational training courses to the private sector in the context of neoliberal logic of governance leads to policy deadlocks in the implementation process which generates dysfunctional policy environment and waste of resources. Therefore, in Turkey vocational training courses do not serve to the intended purpose of enhancing the employability of the unemployed people. In this regard, this study discusses that on the contrary to the neoliberal claims, the neoliberal logic of governance prescribed as prerequisite to the implementation process of active labour market policies particularly vocational training courses contradicts with the neoliberal objectives of efficiency and effectiveness.