Modelling of convolutional encoders with viterbi decoders for broadband wireless access systems
Geniş bantlı kablosuz ağlar için kıvrımsal kodlar kullanılarak viterbi kod çözücülerinin modellenmesi
  1. Tez No: 403160
  2. Yazar: İSAK PAÇAL
  3. Danışmanlar: Dr. YIQUN ZHU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kablosuz ve uzay haberleşme sistemlerinde kıvrımsal kodlar,bir diğer adıyla ileri hata duzeltme teknikleri sıklıkla kullanılarak hataları düzeltmeyi amaçlar. Kıvrımsal kod verilerin kodlanmasında önemli bir rol alırken, Viterbi kod çözücü de orjinal verinin kurtarılmasını sağlar. Bu nedenle etkili bir Viterbi dekoder modellemek dijital haberleşme sistemleri için vazgeçilmezdir. Bu tez geniş bantlı kablosuz ağlar için Viterbi dekoder tasarımını esas alır. Tezin başında, dijital haberleşme sistemlerinin ve kanal kodlama tekniklerinin teorileri anlatılmıştır. Tezin sonraki kısımlarında ise her sistemin bloklarının calışma prensibleri detaylandırılmıştır. İstenilen kıvrımsal kod, ana kod ve farklı kod tipleri için tasarlanırken, kod uzunluğu 7 olarak ele alınmıştır. Üretilen veri ilk başta kıvrımsal kod ile kodlanir. Daha sonra eldeki veri, BPSK dijital modulasyon tekniği kullanılarak verinin modulasyon ve demodulasyon olmasini sağlamıştır. Bozuk veri pratik sistem için AWGN kanalı ile elde edilmiştir. Son olarak; performansı yüksek Viterbi kod cozuculer iki farkli yolla orjinal veriyi kurtarmak dizayn edilmiştir. BER performansını analiz etmek için elde edilen sonuçlar bit duzeyinde hataya karşı sinyal gürültü grafiğinde farklı kod tipleri için çizdirilmiştir. Bütün bu işlemler Matlab programı ile simülasyonu yapılıp başarı ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless and space communication systems widely use convolutional coding which known as forward error correction method to increase the immunity to the noise. A convolutional encoder plays a major role to encode the data while Viterbi decoder is used to recovery the original data. Modelling of an efficient convolutional encoder with Viterbi decoder is important for digital communication systems. This thesis focuses on modelling of convolutional encoder with Viterbi decoder for broadband wireless access system. The thesis initially describes the theory of digital communication system and channel codes. Then, thesis explains working operation of each block of overall system. The desired convolutional encoder should be designed for mother and configurable code rates considering constraint length of 7. Initially, the generated data is encoded using convolutional encoder. Various code rates are accomplished with punctured codes. Then, BPSK digital modulation scheme is used to modulate and demodulate the data. Noisy data is obtained with an AWGN channel for practical system. Lastly, an efficient Viterbi decoder is modelled for both soft and hard decision techniques to recover the original data. The obtained results are plotted in bit error rate versus signal to noise ratio to evaluate the BER performance of both soft and hard Viterbi decoders with various code rates. All these processes are simulated and achieved by the help of Matlab software.