Spor atlarında karpal eklem altındaki şirurjikal lezyonların istatistiki değerlendirilmesi
The Statistical evaluation of surgical lesions in sport horses under the carpal joint
  1. Tez No: 40394
  2. Yazar: TAYFUN İDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN SAMSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
63 7. ÖZET Bu çalışmada belli bir periyotta çeşitli kulüplere bağlı spor atlarının karpal eklem altındaki şirurjikal lezyonları incelenmiştir. 220 spor atında yapılan incelemede; atların ırk, cinsiyet yaş, yarışa başlama şekilleri, menşei ile şirurjikal lezyon oluşumu arasındaki ilişkiler incelenmiş olup lezyonların % 91 oranında travmaya bağlı olduğu, bunun da binici hataları ve zeminden kaynaklandığı, bu lezyonların askeri atlarda daha fazla oluştuğu tespit edilmiştir. Bu lezyonlardan; tendo, tendovagina ve bursa lezyonlarının aygırlarda, 3-8 yaş grubu atlarda, normal bacak yapılı, anormal bilek yapılı ve düz koşu ile yarışa başlamış atlarda daha yüksek oranda şekillendiği anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler; Spor atları, şirurjikal lezyonlar, karpal eklem lezyonları, ayak lezyonları, travmatik lezyonlar.
Özet (Çeviri)
64 8. SUMMARY THE STATISTICAL EVALUATION OF SURGICAL LESIONS IN SPORT HORSES UNDER THE CARPAL JOINT In this study, the surgical lesions under the carpal joint of the sport horses bound to varying clubs were examined in spesific periods. In the study which is over 220 sport horses, the race, sex, age, the way of starting the race, origin and the relations between the surgical lesion formation were examined and it was concluded that in 91 %, the reason was trauma and this was originated from rider errors and, ground, and was frequently seen in military horses. It was also understood that of these lesions, tendon, tendovagina and bursa lesions were encountered more in stallions, 3-8 year-old horses, normal leg constructions, abnormal wrist constructions, race horses and horses just beginning the race. Key words; Sport horses, surgical lesions, carpal joint lesions, foot lesions, traumatic lesions.