Enfeksiyöz Bursal Hastalık (IBD; Gumboro Hastalığı) virusu ile enfekte edilmiş hindi embriyolarında makroskobik ve mikroskobik değişimler
Macroscopic and microscopic changes in turkey embryos infected with Infectious Bursal Disease (IBD; Gumboro Disease) virus
- Tez No: 40468
- Danışmanlar: PROF.DR. NURSAL METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
46 6. ÖZET Bu çalışma, enfeksiyöz bursa! hastalık virusu (infectious bursal disease virus: ÎBDV) tavuk izolaîına karşı, sarı kese (SK) ve allantois boşluğu (AB) inokulasyon yolları ile, hindi embriyolarının duyarlı olup olmadıklarının saptanması ve başta bursa Fabricius (BF) olmak üzere, dalak, timus, karaciğer, böbrek, iskelet kasları ve chorioallantoic membranda (CAM) meydana gelen morfolojik değişimlerin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 178 embriyolu hindi yumurtası ve virüsün 28. tavuk embriyosu pasajı kullanılmış, hazırlanan viral süspansiyondan kuluçkanın 13. gününde SK'ye ve 15. gününde AB'na 0.1 mi dozunda inokulasyon yapılmıştır. İnokulasyonun 3. gününden itibaren enfekte ve kontrol grubu embriyolardan örnekler alınmıştır. Alınan embriyoların vücuî ağırlığı, but uzunluğu ve but genişliği kaydedildikten sonra, sistematik nekropsileri yapılarak BF ve dalak ağırlıkları tek tek tartılmış ve diğer iç organlarla birlikte % 10'luk formalin solüsyonunda tesbiî edilmiştir. Bilinen yöntemlerle hazırlanan 5 fim kalınlığındaki kesitler, Hematoxylin ve Eosin (H.E.), gerekli görülenler ise Van Gieson ve Giemsa ile boyandıktan sonra ışık mikroskobunda incelenmiştir. Deneme gruplarında embriyo ölümleri özellikle inokulasyonun 3- 7. günlerinde (15-19. kuluçka günleri) şekillenmiş ve SK'ye inokulasyon yapılan deneme grubunda % 20, AB'na inokulasyon yapılan grupda ise % 17 olarak bulunmuştur. Her iki deneme grubunda da enfekte embriyo, BF ve dalak ağırlıkları, inokulasyonu izleyen 3-6. günler arasında kontrol grubuna oranla yüksek bulunmuş, but uzunluğu ve but genişlikleri ise47 inokulasyonun 3. gününden son kuluçka gününe kadar kontrollerin altında kalmıştır. İstatistiksel olarak, her iki deneme grubunda da enfekte ve kontrol embriyo vücut ağırlık ortalamaları arasında oluşan fark, belirtilen günlerde (AB deneme grubunda 2.
Özet (Çeviri)
48 epitellerinde piknoz ve karyoreksis; kaslarda kanama, ödem ve kas hücrelerinde nekroz, gözlenen önemli mikroskobik lezyonlar olmuştur. Ayrıca kalp kası ve akciğerde konjesyon; kursak, bezli ve kaslı mide mukozasında kanama ve serozada konjesyon; CAM'da epitel hücrelerinde hidropik dejenerasyon, subepitelyal tabakada ödem ve heterofil lökosiî infilîrasyonu dikkati çekmiş, lezyonların bu organlarda daha hafif şekillendiği gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile hindi embriyolarının, IBDV'unun tavuk izolaîı ile enfekte oldukları ortaya konulmuş ve hastalığın spesifik lezyonlarının başta BF olmak üzere birçok iç organda şekillendiği ve AB'na kıyasla, SK'ye inokulasyon yapılan deneme grubunda daha şiddetli olduğu tespit edilmiştir. 7. SUMMARY The objectives of this study were to determine the susceptibility of turkey embryos to chicken isolate of infectious bursal disease virus (IBDV) administered by yolk sac (YS) and allantoic cavitiy (AC) inoculations, and to examine the morphological changes occurred particularly in the bursa of Fabricius (BF), spleen, thymus, liver, kidneys, skeletal muscles and chorioallantoic membrane (CAM). A hundered-sevenîy-elghî ©mbryonaîed turkey eggs and 28th passage of the virus from chicken embryo were used in the study. Doses of 0.1 mi from the viral suspension were inoculated into YS on the 13th day and into AC on 15th day of incubation. Sampling of embryos from the infected and control groups was started on the third day postinocuiation. Body weights, rump lengths and widths of embryos were recorded, and systematic necropsy was performed.49 Weights of BF and spleen were determined and the tissue samples were fixed in 10 % formalin solution together with other internal organs. The sections 5 fim in thickness prepared by standard methods were stained with Hematoxylin and Eosin (H.E.), and in some cases with Van Gieson and Giemsa, and were examined under the light microscope. Embryo deaths in the trial groups were occured particularly between 3rd and 7th days of inoculation (15-1 9th days of incubation) and the proportions of death were 20 % in YS inoculated group and 17 % in AC inoculated group. The weights of infected embryos, BF and spleen in both trial groups were higher than control group between 3rd and 6th days following inoculation. Rump lengths and widths of trial groups were lower than the control group from the third day of noculation to the last day of incubation.