Investigation of behaviour of the electromagnetic waves in a parallel plate waveguide with grid type surfaces
Izgara tipi yüzeylerle bir paralel plaka dalga kılavuzunda elektromanyetik dalgaların davranışının incelenmesi
- Tez No: 405164
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAMİT SERBEST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ızgara tipi duvarlı paralel plaka dalga kılavuzunun içerisindeki ve dışarısındaki elektromanyetik dalgaların davranışı ışın izleme yöntemi ile incelenmiştir. Öncelikle, iki basit ortam arasındaki ızgara tipi bir arayüzde yansıma ve kırılma incelenmiş olup, bu arayüz için yansıma ve kırılma katsayıları yaklaşık sınır koşulları kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen bu katsayılar kullanılarak, dışarıda uyarılan TE ve TM modlarındaki dalganın içeride ve dışarıdaki etkisi incelenmiş ve Floquet modu ile bulunan alan ifadeleri ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra, klasik dalga kılavuzu yerine ızgara tipi dalga kılavuzu tercih edilmesine gerekçe olarak, şeritler genişledikçe kaybolan güçte de artış olduğuna değinilmiştir. Ancak şeritlerin çok küçük seçilmesi kılavuzdan dışarı kaçan dalgayı büyüttüğü için, şerit genişliğinin optimize edilmesi gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of the electromagnetic waves inside and outside of a strip grating parallel plate waveguide is investigated by using ray tracing method. First of all, reflection and transmission at a grid type interface are examined between two simple media. The reflection and transmission coefficients for this interface are obtained by using approximate boundary conditions. With the usage of these coefficients, the effects of waves that are excited outside for TE and TM modes are inspected in both mediums and compared with the results of the field expressions by Floquet mode. Afterwards, the reason of preference of strip grating parallel plate waveguides instead of the conventional parallel plate waveguides is mentioned such that while strip's width increases, dissipated loss also increases. However, smaller selection of the strip's width increases the amount of the expelled wave. Thus, it is shown that the optimization of strip's width is necessary.