A Metallographic study of carbides in chromium modified hadfield steels
  1. Tez No: 4053
  2. Yazar: NEDİM EŞLİSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET KROM KATIMLI HADFIELD ÇELÎKLERÎNDEKÎ KARBÜRLERİN METALOGRAFÎK ÇALIŞMASI EŞLİSOY, Nedim Yüksek Lisans Tezi, Met. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Erdoğan TEKİN Eylül 1988, 67 Sayfa % 1.6 ve % 2.2 krom içeren östenitik manganlı çe liklerin döküm, ısıl işlemi görmüş ve eş ısıl dönüşüm uygu lanmış iç yapıları incelendi. Ayrıca bu iç yapılarda bulunan karbürlerin tanılamaları yapıldı. İç yapı incelemeleri optik mikroskop, tarama ve transmisyon elektron mikroskopları ile gerçekleştirilirken, karbür tanıları elektrolitik karbür çıkarma yöntemi ve X-ışınları çözümlemesiyle yapıldı. Bunlar X-ışınlı nokta analizi ve X-ışmlı demir mangan ve krom haritalamaları ile desteklendi. Döküm iç yapısındaki karbürler uzun- ince ve yuvarlak parçacıklar şeklindedir. Bu karbürlerin fazları aynıdır. Yalnızca M-C karbür fazı oluşmaktadır. Bu temel olarak ortorombik Fe,C sementitle ayna, olmakla beraber, içinde çözünmüş krom ve mangan içermektedir. 1100°C'de bir saat tutulup suda soğutulan döküm nu munelerin iç yapısındaki karbürlerin çözündüğü görüldü. Bu - v -numuneler 600 C'de 1 saat tutulduğunda östenitin bir çözün me ürünü perlit bütün iç yapılarda görülür. 600 C'de tutma süresi arttırıldığında perlit miktarı da artar. Perlitik karbür yine M3C'dir. Anahtar Kelimeler : Metal yapıbilimi, östenitik manganlı çeliğin ısıl işlemi, kromlu östenitik manganlı çelik. - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A METALLOGRAPHIC STUDY OF CARBIDES IN CHROMIUM MODIFIED HADFIELD STEELS EŞLÎSOY, Nedim M.Sc. in Met. Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdoğan TEKÎN September, 1988, 67 Pages As cast, quenched and isothermally heat treated microstructures of austenitic manganese steels containing 1.60 % and 2.2 % chromium were studied. In addition, the carbides occuring in these steels were identified. The micros tructure investigations were carried out by using an optical microcope, a scanning and a transmission electron microscope. The carbide identifications were achieved by means of analysis of electrolytically extracted carbides and their X-ray diffractometer analysis. These were supported by X-ray spot analysis and iron, manganese and chromium mappings. The carbides are in the form of long-thin and round particles in the as cast steels. The phase of these carbides are same. The only carbide phase formed is M3C. This is fundamentally the same as the orthorhombic Fe_C, the cementite, except that it contains dissolved Cr andMn. - iii -It was observed that the heat treatment involving one hour holding at the temperature of 1100 c dissolves the carbides completely in the as cast specimens. Quenched specimens were held one hour at 600 C. A decomposition product of austenite which is pearlite appears through the microstructure. The pear li tic carbide is again M..C. Key Words : Metallography, heat treatment of austenitic manganese steel, austenitic manganese steel containing chromium. - iv -