Boru tipi KOYH katot malzemesi üretimi, karakterizasyonu ve hücre performansına etkisinin araştırılması
Production and characterization of tubular SOFC cathode materials and investigation of their effect on cell performance
- Tez No: 405384
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATA, PROF. DR. ÖMER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, anot destekli Boru Tipi Katı Oksit Yakıt Hücreleri (Boru tipi-KOYH) için katot malzemeleri geliştirilmiştir ve hücre performansına etkileri araştırılmıştır. Birinci aşamada katot malzemeleri glisin – nitrat yöntemi (GNP) kullanılarak sentezlenmiştir. Bu yöntem ile homojen, düşük tane boyutuna sahip seramik katot malzemeler ucuz başlangıç malzemeleri kullanılarak üretilmişlerdir. Sentezlenen bu nano – mikro boyutlu metal oksit tozlar ikinci aşamada karakterize edilmiştir. Karakterizasyon için XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy), DSC (Differential Scanning Calorimetry), TGA (Thermo Gravimetric Analysis), ve Nanosizer kullanılarak, tozların kristal yapısı, morfolojisi, tane boyutu incelenmiştir. Son aşamada ise üretilen katot malzemeleri elektrik performansına göre incelenmiştir. Literatürde verilen değerler ışığında, sentezlenen tozların yapısal ve elektriksel karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuçlar detaylı bir şekilde bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, cathode materials for anode supported tubular Solid Oxide Fuel Cell (T-SOFC) were produced and their effect on cell performance was investigated. In the first step, cathode materials were synthesized by Glycine – Nitrate Process (GNP). With this method, ceramic cathode materials were produced homogeneous and in small particle size by using inexpensive precursor. This synthesized nano – micro sized metal oxide powders were characterized in the second step. By using XRD (X-Ray Diffraction), SEM (Scanning Electron Microscopy), DSC (Differential Scanning Calorimetry), TGA (Thermo Gravimetric Analysis), and Nanosizer; the crystaline structure, the morphology, and the particle size were investigated. In the last step, produced cathode materials' electrical performance was analyzed. Their effect on cell performance was compared with cathode materials in literature. The results were examined in detail in this thesis.