İslam Hukukunda mazlumun hakkını alması: Kişinin malî hakkını kendi eliyle alması
Claiming the financial right: A case study in comparative jurisprudence (fiqh)
  1. Tez No: 405526
  2. Yazar: AHMAD SARHIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma; kişinin hakkını, o hakkı vermekten imtina eden kişiden mahkemeye başvurmadan, kendi eliyle almasının hükmünü farklı görüş ve bakış açılarıyla, karşılaştırmalı bir şekilde ele alıp incelemektedir. Çalışma; hak sahiplerinin, mağdur olmamak için bilmeleri gereken ve özellikle günümüzde daha çok ehemmiyet kazanan hüküm ve kuralları ele almaktadır. Bu çalışma da görülecektir ki kişinin hakkını kendi eliyle almasının bir takım şartları vardır. Bu şartların en önemlileri: Alınacak olan hak, kesin olarak ispat edilebilen bir hak olmalıdır. Çünkü kişi ispat edemediği bir hakkı kendi hakkı olduğu iddiası ile alamaz. Kişinin, hakkını kendi eliyle alması bir fitneye sebebiyet vermemeli ve bir Müslüman'ın endişeye kapılmasına neden olmamalıdır. Hakkı vermeyen kişi hakkı inkâr etmeyip vermek için uğraşan yahut zorluktan ötürü vermeyen biri olmamalıdır. Tezimizle birlikte, malı gasp olunan bir kimsenin o malını mahkemeye başvurmadan kendi eliyle almasının caiz olması noktasında ittifak olduğu da görülecektir. Ancak eğer hak, gasp değil de başkasının zimmetinde bulunan bir borç ise bunun kendi eliyle alınmasının caiz olup olmadığı noktasında ihtilaf vardır. doğru olan, ihtiyaten mahkemeye başvurmadan alınmamasıdır. Çünkü genelde bu türden hakların mahkemeye başvurulmadan alınması bir fitneye yahut bir husumete neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the judgment of someone claiming his financial right from a person who is abstaining to perform the right without taking legal force. The study has found that there are conditions for someone to claim the financial right from a person who is abstaining to perform the right without taking legal force. First, the right to be claimed should be certainly known and not mistaken or deluded such as someone claiming a right which is not for him and try to take it because the person originally is free of any commitment and no one should claim a right which does not belong to him. Second, claiming of a right should not lead to sedition (Fitnah) or terrorize of someone. Third, the performer of the right should be denying or refusing to perform it or has no legal reason to prevent him from fulfilling the right. Fourth, the claimer should not be known with shameful acts such as being thief. Then, the owner of the right can claim his right without taking legal force if the right has been stated to him. But if the right is a debt with someone, then the rule of claiming it will be either allowed or not, and it is better to claim it through the court because most probably will lead to sedition (Fitnah) or argument.