Yenidoğan konvülziyonlarında etyoloji
  1. Tez No: 40559
  2. Yazar: YUSUF KADRİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ DALLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
QZET: Yenidoğan döneminde sık karşılaşılan ve önemli nörolojik hastalıkların bir belirtisi olabilen konvülziyonların etyolojisinin bilinmesi, prognoz ve tedavisinin belirlenebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, S.B. Ankara hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Servisinde, 1.1.1990-31.1.1994 tarihleri arasında konvülziyon nedeniyle yatırılan ya da başka bir nedenle yatışı sırasında nöbet geçirdiği gözlenen 67 hastaya ait kayıtlar retrospektif olarak incelenerek yenidoğan konvüMyonlannın etiyolojisi araştırıldı. Konvülziyonlann erkeklerde kızlara göre 1.9 kez daha fazla görüldüğü, buna karşın kızlarda ölüm oranının erkeklere göre 1.7 kat daha fazla olduğu gözlendi. Ölüm oranlan kızlarda % 43.5, erkeklerde ise % 26.2 bulundu. Hipoksik-iskemik ensefalopatinin (% 32.3) yanısıra hipoglisemi ve hipokalsemi gibi metabolik bozuklukların (% 32.3) yenidoğan konvüLziyonlannm etiyolojisinde en büyük oranda rol oynadıklan saptandı. înfeksiyonlar ise % 18.5 oranla üçüncü en önemli etken olarak gözlendi. Ancak etyolojiler arasında en yüksek mortalite oranına infeksiyon grubunda (% 58.3) rastlandı. Etyolojisi infeksiyona bağlanan 12 olgunun 5 'inde menenjit bulunmaktaydı. Yine infeksiyon etyolojili 12 olgunun 8 'ini kız bebekler oluşturuyordu ve bunların 5 'i yaşamını yitirdi. Doğum ağırlığının 2500 gramın altında olması ve doğumun 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesinin konvülziyon riskini arttırdığı görüldü. Belirsiz tip (subtle) nöbetlerin en sık görülen nöbet tipi olduğu (% 35.4) ve en kötü prognozun ise özellikle prematürelerde ve erken doğan bebeklerde daha sık gözlenen tonik nöbetlerde olduğu saptandı. Nöbetlerin büyük bölümünün yaşamın ilk haftasında (% 83.6), özellikle de ilk üç gününde ortaya çıktığı ve erken dönemdeki bu nöbetlerin daha çok hipoksik-iskemik ensefalopatiye bağlı olduğu gözlendi. Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile infeksiyon etyolojisinin yanısıra, nöbetin yaşamın ilk günlerinde görülmesi ve tonik nöbet tipinin kötü prognoz kriterleri olarak değerlendirilmesi gerektiği yargısına varıldı. -52-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: As a frequent symptom in the neonatal period, convulsions are often significant signs of important neurological disorders. It may be important to reveal the etiology of the neonatal convulsions since it may have close relations with the prognosis and treatment. A retrospective review was taken of 67 newborns with seizures evaluated at the Ankara State Hospital Pediatrics Clinic Newborn Unit in the period 1.1.1990-12.31.1994 to determine the distribution of clinical seizure types and their causative etiologies. Seizures were 1.9 times more common in males, whereas their mortality rates were found to be 1.7 times higher in female newborns. The mortality rates were 26.2 % for the males and 43.5 % for the females. Hypoxic-ischemic encephalopathy (32.3 %) and metabolic disorders (32.3 %) such as hypoglycemia and hypocalcemia were revealed as the most common causes of neonatal seizures. Infections were the third main cause with a rate of 18.5 %. The highest mortality rate was found among the cases with infectious etiology (58.3 %). Meningitis was found in 5 of those 12 patients with infections. Among the 12 cases with infectious etiology, 8 were females and 5 of them died. Birth weights under 2500 grams and births before the 37 th gestational week were observed as factors increasing the risk of facing neonatal convulsions. Subtle fits were the most common fit types (35.4 %), whereas the tonic fits that generally occur in the preterm and low-birth-weight children had the worst prognosis. Most of the seizures occurred in the first week of life (83.6 %), particularly in the first three days and hypoxic-ischemic encephalopathy was the most common etiology for them. Preterm births, low birth weights and the infectious etiology besides early seizures and tonic fit types were seen to be related with poor prognosis. -53-