Sağır köyü yerleşim arkeolojisi ve arkeolojik envanterin yorumlanması
The settlement archaeology and the i̇nterpretati̇on of the archaeologi̇cal inventory Sağır vi̇llage
- Tez No: 405785
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Isparta ili Yalvaç ilçesine 25 km uzaklıkta Sağır köyü sınırları içerisinde kalan arkeolojik bulgular ile mimari yapılar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirilme aşamalarında her bulgunun fotoğrafları çekilerek, ölçüleri alınmış ve tanımlamaları gerçekleştirilmiştir. Mimari yapıların ise üç boyutlu restitüsyonları ve çizimleri oluşturularak daha iyi algılanması sağlanmıştır. Bölgenin kültürel anlamda yerleşimi en erken ne zaman başlamış olabileceği, konumu ve jeopolitik önemi açısından Sultan dağlarının yamacına kurulmuş olmasıyla nasıl bir amaca hizmet ettiği araştırılmıştır. Aynı zamanda Pisidia Antiokheia kenti ve Territoriumu ile olan kültürel siyasal ve sosyal bağlantının ne şekilde gerçekleştiği incelenmiştir. Bununla beraber hali hazırda köyde bulunan Arkeolojik ve Epigrafik belgeler ışığında Pisidia tarihinin, kültürünün ve bölgenin kimliğinin daha iyi algılanabilmesi amaçlanmıştır. Arkeolojik bulguların yoğunluğu bölgede Hellenistik, Roma ve Hristiyanlık dönemlerine ait yerleşmelerinin olduğunu ispatlar niteliktedir. Köy dışında ve çevresinde Nekropolis alanlarının varlığı, büyükçe bir Kalesi, Tapınak ve Kilise gibi temel düzeyinde korunmuş yapı grupları ile pekte küçük olmayacak bir yerleşim yeri izlenimi yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Isparta Yalvac 25 km away from the rest of architectural structures examined archaeological findings in deaf village limits and evaluated. The measure in the evaluation stage taking pictures of each finding and identification was carried out taken the architectural structure is provided to be perceived better by creating three-dimensional drawings and restitutions. The settlement of the region's cultural significance may have started when the early, it was investigated how location and serve a purpose in terms of the geopolitical importance is founded on the slopes of Sultan Mountain At the same time Pisidian Antioch and in what way the city's cultural political and social connection with its territory was explored by my place. However, already in the villages of archaeological and epigraphic documentation in light of the history of culture and of the identity of Pisidia it aimed to better understanding. The density of archaeological finds are proof of that is the nature of the settlement from the Roman and Christian era. The presence of around necropolis outside the village, a large castle, with the basic structure of the protected groups, such as the temple and the church will not create too many small town feel.