Yapay zeka arama algoritmaları kullanılarak mobil rehber uygulaması geliştirilmesi
A mobile trip guide application development using artificial intelligence searching algorithms
- Tez No: 405955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT TELÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mobil cihazların kullanımının artmasına bağlı olarak mobil uygulamalar birçok alanda kullanıcılara hizmet vermektedir. Bu alanlardan biri de turizmdir. Seyahat esnasında, bilinmeyen bir şehirde, seyahate yardımcı en önemli kaynaklardan biri de mobil rehber uygulamalarıdır. Ancak mobil platformlardaki uygulamalar incelendiğinde gezi planını bütünüyle oluşturan ve kullanıcı takibi ile öneriler sunarak seyahati daha verimli kılacak kullanıcı dostu bir mobil uygulamaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, mobil platformda bir gezi planı uygulaması geliştirilerek kullanıcıların seyahat tecrübelerini daha verimli hale getirebilmek ve turizme katkı sağlamaktır. Uygulamanın hizmetleri arasında bulunan rota hesaplama özelliği için literatürde bulunan arama algoritmaları araştırılmıştır. Benzer problemlerde kullanılan algoritmalar uygulamaya uygun hale getirilerek en kısa rotanın hesaplanması için tutarlılık ve çalışma süresi başlıklarında karşılaştırılmıştır. Pilot şehir olan Eskişehir iline ait veri seti ile geliştirilen uygulama uygun veri setleriyle diğer şehirler için de genişletilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile applications due to the increased use of mobile devices provide services to users in many areas such as tourism. During a trip in an unknown city, one of the most important travel assistants is a mobile guide application. However, when examining applications on mobile platforms, no mobile application exists that is user-friendly, makes up the trip plan, tracks users and offers suggestions to make the trip more efficient. The aim of this project is to develop a trip planner application on the mobile platform to make users' travel experiences more efficient and make contribution to tourism. A research has been done over studies about search algorithms for route calculation that is one of the services of the guide application. Algorithms that are used on similar problems have been implemented for the application and have been compared for shortest route calculation problem over consistency and running time issues. The application that have been developed with the data set which is constructed for the province of Eskişehir is able to be extended for other cities with a proper data set.