Karbotermal indirgeme nitrürleme yöntemi ile dizel partikül filtre (DPF) üretimine yönelik Si3N4 esaslı malzeme geliştirilmesi
Development of Si3N4 based material for diesel particulate filter application with carbothermal reduction and nitridation method
  1. Tez No: 405964
  2. Yazar: ŞEFİK BARAN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MANDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, dizel partikül filtre(DPF) ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yeni malzeme ve farklı üretim yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Ticari seramik dizel partikül filtrelerin alternatifi olabilecek gözenekli Si3N4'ün üretimi, yapı-özellik-performans ilişkisi göz önünde tutularak araştırılmıştır. Çalışmalarda; karbotermal indirgeme nitrürleme yöntemi(CRNSN) ve reaksiyon bağlı silisyum nitrür(RBSN) üretim yöntemleri birleştirilerek, optimum C/SiO2, Si3N4 ilave miktarı belirlenerek, başlangıç hammaddelerinin ve sinterleme ilavelerinin etkisi incelenerek gözenekli Si3N4 malzemeler üretilmiş, malzemelerin basınç kaybı, geçirgenlik ve partikül tutma davranışları incelenmiştir. Deneysel sonuçlara göre, CRNSN ve RBSN yöntemleri birleştirilerek daha düşük maliyetli gözenekli Si3N4 üretilmiştir. Bu iki yöntemin birleştirilmesiyle mikroyapı ve diğer özellikler geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar dizel partikül filtrelerin performans özelliklerinin malzemenin gözenek hacminden daha çok gözenek boyutu ve içyapısından etkilendiğini ortaya koymuştur. Üretilen gözenekli Si3N4 düşük geçirgenlik değerlerine rağmen yüksek partikül filtreleme kabiliyeti göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to full fill the environmental emissions needs new diesel particulate filter materials and new production processes developed. There are several filter material exist in the DPF market. Porous Si3N4 investigated considering the performance and structural properties. Carbothermal reduction and nitridation of silicon nitride(CRNSN) method and reaction bonding(RBSN)method combined. C/SiO2 ratio, quantity of Si3N4 additive, effect of starting raw materials and sintering additives type determined and porous silicon nitride filters produced. Pressure drop tests, permeability and soot loading tests made to the developed porous Si3N4 Ceramic filter. With using this two method, mechanical and filtering properties of porous silicon nitride developed with acceptable cost. Regarding the experimental work, pore size and distribution are more important than porosity volume. Pore size and distribution directly related with the filter performance. Microstructure is key point of the mechanical properties. Even though produced porous Si3N4 has low permeability, high soot loading properties obtained.