Design and implementation of distance learning architecture based on electronic government methodologies
E-devlet metodolojileri temelli uzaktan öğrenme mimarisinin tasarımı ve gerçekleştirimi
- Tez No: 405992
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimi hızlı bir şekilde ivme kazanmıştır. İsteklerimiz de bu gelişime paralel olarak artmıştır. Yaşamlarımızı kolaylaştıracak yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, bu teknolojilerden biri olan Uzaktan Eğitim (Distance Learning) ile ilgilenilmiştir. Uzaktan Eğitim özellikle Filistin, Güney Afrika, Suriye, Irak, Afganistan gibi bir çok istikrarsız ülkelerdeki insanların eğitim alabilmeleri anlamında önemli bir imkan sağlamaktadır. Uzaktan Eğitim (UE), barındırılan bilgiyi yönetmek için kullanılan bir portal sitede tüm kullanıcılarına iyi bir ortam sağlar. Elektronik Devlet Metodolojileri ve Modelleri (EGM) özellikle eğitsel süreçte bulunan öğrenciler olmak üzere tüm kullanıcılara sistem dizayn hizmetleri sunmak için kullanılır. Ayrıca bu sistemin tasarım ve uygulama aşamasında uzaktan eğitim kavramının avantajları ve karakteristiği kullanılmış ve sistemin üretimi için EGM sistemi ile harmanlanmıştır. Bu tez çalışmasında, EGM tabanlı Uzaktan Eğitim Mimarisi (DLA) ile oluşturulmuş bir portal sitesi önerilmektedir. Entegre edilmiş bir portal site fonksiyonları ile birlikte incelenecektir. Bunun yanı sıra,“Portal Site”adlı program Filistin'de bir durum çalışması olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Sonuç olarak portal site PHP ve MySQLi kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the advent of technology has accelerated rapidly; this is going parallel with the increasing of our demands. New technologies have been invented in order to make our life easier. Therefore, this dissertation deals with one of these technologies, which is the Distance Learning (DL). It provides more facilities to the clients in the societies where the people are living in unstable areas, such as Palestine, South Africa, Syria, Iraq, Afghanistan, and so on. Distance Learning provides good environment for all the users where a portal site is used to manage the available data solve. The Electronic Government Methodologies & Models (EGM) is used for the system design services for all the users especially for students in the field of educational process. In addition, the advantage and characteristics of the concept of DL have been used to design and implementation services for this system and blending its concept with EGM for production the system. This dissertation proposes a portal site with a Distance Learning Architecture (DLA) based on EGM. An integrated portal site will be analyzed in their functions. However, the program“portal site”is designed and it is implemented as a case study in Palestine. Finally, the portal site has been developed using PHP & MySQLi.