Beton basınç problemlerinin çözümünde SPSS ve YSA kullanılması
Usi̇ng SPSS and YSA i̇n solvi̇ng concrete problems
- Tez No: 406257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İnşaat Mühendisliği, Mathematics, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek basınç dayanımına sahip beton elde edebilmek için beton yapımında kullanılan maddelerin etkisinin SPSS ve YSA kullanarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmada ilk olarak YSA hakkında bilgi verilmiştir ve YSA'nın çeşitli alanlardaki uygulamaları için literatür araştırması yapılmıştır. Daha sonra Chung-Hua Üniversitesi'nden Prof. I-Chen Yeh beton basınç dayanımının kullanılan malzemelere göre nasıl değişiklik göstereceğini ölçmek için çimento, yüksek fırın cürufu, uçucu kül, su, akışkanlaştırıcı, çakıl ve kumun değişik şekilde karıştırılmasıyla bir deney yapılmıştır . Yapılan deneyde betonu 28 gün beklettikten sonra basınç dayanımı ölçülmüştür. Belirtilen 7 farklı maddenin beton basınç dayanımı üzerindeki etkileri ve matematiksel modellemesi YSA ve SPSS kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of the substances which are used in making concrete to gain concrete which has high compressive strength, by using SPSS or ANN (artificial neural nets). Information about ANN is given in the study firstly, and literature search is made about various fields applications of ANN. Prof. I-Chen Yeh from Chung-Hua University has conducted an experiment to measure how to change concrete compressive strength according to the used materials, by differently mixing cement, blast furnace slag, fly ash, water, superplasticizer, coarse aggregate and fine aggregate. Compressive strength has been measured after waiting concrete 28 days in the experiment. The effects of 7 different substances on the concrete compressive strength and mathematical modelling are gained by using ANN and SPSS.