Gerçek zamanlı gemi radar simülatorü
Real time shipping radar simulator
- Tez No: 406284
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tezin gerekli radar modellemesi ve dizaynını gerçek zamanlı olarak gerçeklemek amacıyla nümerik metotlar kullanılmıştır. Arazinin radar modellemesi için ışın izleme metodu, gemilerin radar modellemesi için fizik optik ve deniz etkisinin (seaclutter) radar modellemesi için zamana bağlı güç spektrum denkleminin nümerik modellemesi kullanılmaktadır.Bu şekilde yapmamızın temel sebebi büyük nesnelerden yansıyan veya saçılan elektromanyetik dalga hesabının getirdiği işlem fazlalığının bilgisayar yükünü artırmasıdır. Simülatörün çalışma prensibinde hedef olarak arazi ve hareketli nesneler olmak üzere iki kısımda analiz yapıldı. Arazi için geri yansıma ve gölgelendirme modeli kullanıldı,hareketli nesneler için ise fizik optik ile önceden simüle edilen nesnelerin hesaplanmış Radar Kesit Alanı (RKA) değerleri kullanıldı. Radar anteni dizaynı için ise yarıklı dizi anteni simülatör ortamında gerçeklendi. Bu gerçekleme için Computer Simülation Technology (CST) bilgisayar programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
For real time modelling and design of the RADAR in the thesis numerical methods had been used. For radar modeling of the site ray tracing method, for radar modeling of the ships physical optic method and for modeling the effect of the sea (sea clutter) numerical model of power spectrum equation depend on time are used. The reason for these models, calculation of reflected or scattered electromagnetic waves from big objects are a very high burden for solver systems. In simulator model two types of model had been analyzed, terrain and moving targets. For site models, back reflection and shading models are used and for moving targets radar crosssection which is pre-calculated with physicaloptic method. For antenna design a slot array antenna had been designed and simulated in CST (Computer Simulation Technology) environment.