Behçet hastalığında trombosit aktivasyonu ve endotel hasarının cinsiyete göre eş zamanlı değerlendirimi
Simultaneous assessment of platelet activation in behçet disease and endothelial damage according to gender
- Tez No: 406818
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Behçet hastalığı (BH), trombozlarla seyreden nedeni tam olarak bilinmeyen vaskülitik bir hastalıktır. Damar tutulumu en sık genç erkeklerde görülmekte olup, mortalite ve morbiditeden sorumludur. Behçet hastalarındaki cinslere göre bu farklılığı Rotasyonel Tromboelastografi (ROTEM) ile araştırmayı amaçladık. Tromboz eğiliminin trombosit lökosit kompleksleri, aktive trombositler, endotel hasarı ilişkisini eş zamanlı değerlendirdik. Çalışmaya uluslararası sınıflandırma ölçütlerini karşılayan 126 Behçet hastası (K:55,E:71; yaş ort:41± 9 yıl), 23 Behçet dışı vasküliti (BDV) olan olgu (K:16, E:7; yaş ort: 49±16 yıl), 8 vaskülit dışı nedenlerle trombüs gelişmiş (VDT) hasta (K:3, E:5; yaş ort:55±12 yıl) ve 25 sağlıklı birey (SB) (K:11, E:14; yaş ort: 37,5 yıl) toplam 182 kişi alındı. Behçet hastaları arasında damar tutulumu, cinsiyet ve aktiviteye göre farklı alt grupplar oluşturuldu. Endotel hasarı von Willebrand antijeni (vWF Ag) ile değerlendirildi. Trombosit lökosit etkileşimleri (TLA, TMA, TNA) ve trombosit aktivasyonu (P62) flowsitometrik yöntemle, Koagülasyon eğilimi ROTEM ile değerlendirildi. BH grubunda, P62, TLA, TMA, TNA değerleri açısından istatistiksel farklılıklar gözlenmedi. BDV grubunun TMA değeri hem BH grubundan (p=0,011) hem de SB'lerden (p=0,046) yüksekti.
Özet (Çeviri)
Behçet Disease (BD) is a vasculitic disease of unknown etiology with thrombosis. Vessel involvement is observed frequently in young males and it is responsible for of morbidity and mortality. We aimed at researching this difference in Behçet's disease patients according to gender with Rotational Thromboelastography (ROTEM). We simultaneously investigated the association of thrombosis tendency with thrombocyte-leukocyte complexes, active platelets and endothelium damage. The study was carried out with 182 people including 126 Behçet's disease patients meeting the criteria of international classification (F:55, M:71; average age:41± 9 years), 23 non-Behçet vasculitis (NBV) case (F:16, M:7; average age: 49±16 years), 8 patients who developed thrombus for reasons rather than vasculitis (F:3, M:5; average age: 55±12 years) and 25 healthy individuals (F:11, M:14; average age:37.5 years). Endothelium damage was assessed with vWF Ag. Thrombocyte-leucocyte interaction (TLA, TMA, TNA) and thrombocyte activation (P62) were assessed with flowcytometric method. In BD group, no statistical difference in terms of P62, TLA, TMA and TNA values was observed.