Paramedik program öğrencilerinde uygulanan düzenli antrenman programının fiziksel performans ve mesleki beceriler üzerine etkisi
The effect of planned physical training program on physical performance and occupational skills of paramedic major students
  1. Tez No: 406845
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAYA ŞENÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN, DR. FERAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İlk ve Acil Yardım, Sports, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yükseköğretim kurumunda eğitim alan ilk ve acil yardım program öğrencilerinin yapacağı düzenli antrenman programlarının, onların fiziksel performansları üzerine etkilerini, bu antrenman programlarının mesleki beceriler üzerine etkilerini ve mevcut eğitim programlarının yeterliliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İlk ve Acil Yardım programına kayıtlı 27 öğrenci (13 deney grubu, 14 kontrol grubu) öğrenci katılmıştır. Her iki grupta 12 haftalık antrenman programı öncesinde ve sonrasında antropometrik, fiziksel performans ve mesleki beceri ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of planned training programs on first and emergency aid major students' physical performance, occupational skills and the competence of their current education programs. Method: 27 First and Emergency Aid major students (experiment group 13, control group 14) participated to this study. Anthropometric, physical performance and occupational skills measurements made for both groups before and after the 12 weeks physical training program.