Uluslararası konaklama işletmelerinin bir büyüme stratejisi: 'yönetim sözleşmesi-management contract' ve Antalya bölgesinde bir araştırma
  1. Tez No: 408140
  2. Yazar: YILDIRIM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yönetim sözleşmeleri, uluslararası konaklama sektöründe en fazla görülen çalışma biçimidir Dünya çapında marka imajına sahip olan büyük zincirlerden, kendi ülkesinde veya bölgesinde faaliyette bulunan bağımsız konaklama firmalarına kadar birçok işletme, hızlı ve daha az riskli büyüyebilmek için yönetim sözleşmelerini tercih etmektedirler Bu sistemin tesis sahibine sağladığı en önemli avantaj, tesisin profesyonel bir şekilde işletilmesidir Konaklama sektörü bir hizmet sektörü olmanın verdiği özellikleri taşımasının yamsıra, diğer hizmet sektörlerinden farklı özellikleri olan bir sektördür I esisin idare edilmesinden, pazarlanmasına kadar pek çok konuda, deneyim ve bilgi ön plandadır. Bu nedenle, gerek daha önceden turizm tecrübesi olmayan, gerek tesisin en uygun kullammını ve pazarlanmasını amaçlayan kişi veya kuruluşlar yönetim sözleşmeleri yaparak tesisin işletmesini devrederler Zincir işletme; tesise ismini verir, yönetim kadrosunu oluşturur, çalışanlan seçer ve eğitir, işletim sistemini kurar, merkezi rezervasyon ağına tesisi dahil eder, kısaca tesisin idaresi için gerekli olan tüm işleri yapar .. Ayrıca, dış ve iç mimari, ışıklandııma, oda dizaynı, yiyecek-içecek alanlarının düzenlenmesi gibi konularda tesisin kuruluş aşamasında danışmanlık hizmeti verir. Bu hizmetlerin bir çoğunu, zincir işletmeler kadar geniş kapsamlı olmasa da, bağımsız firmalar da sağlar. Yönetim sözleşmeleri, Türkiye konaklama sektöründe 1 980'li yılların ortalarından itibaren görülmeye başlaoınıştır.. Bu yüksek lisans tezinde; bu sistemin Türkiye' de nasıl işlediği, hangi şartlarda sözleşmeler yapıldığı, sözleşmelerin neleri içerdiği, dünyada nasıl uygulandığı, yatııımcı ve işletmeci açısından ne gibi fayda ve sakıncaları olduğu gibi konular ortaya konulmaktadrr Aıaştııma, Antalya bölgesinde faaliyette bulunan uluslararası zincirleri kapsamaktadıı .. Antalya bölgesinin seçilme nedeni, uluslararası firmaların en fazla bulunduğu bölge olmasıdıı .. Anketlerirı yüz yüze yapılması gerekliliğinden dolayı, ıılaşım açısından da avantajlı olması diğer bir etkendir.
Özet (Çeviri)
Management Contract is the most comman operating way in the hospitality sectoı. Big chains having a woıldwide trademaık jmage an~ independent hospitality companies opeıating in theiı own countıy oı region, prefer management contracts in oıder to enable a rapid and less risky development The most important advantage that this system provides to the property owner is that the property is operated in a professional way Hospitality sectoı, being a service sectoı itself, has different features apaıt from the service sectoı Experience and knowledge is the leading factor in the management , maıketing and other concepts. Thus, individuals and institutions, not having any tourism experience and aiming optimum usage and marketing of the property , turns over the management of the property by making management contracts The chain company , naınes the property , establishes the managerial board , chooses the employees and trains them , establishes the managing system , includes the property in the central reservation systems; briefly, it does eveıything needed for the management of the propeıty. In addition to this, it also gives consultancy service in the construction stage in exteınal and internal aıchitecture, illumination, room design, aırangement of food and beverage · areas .. Not so extensive but also independent fırms provide most of those services Management Contracts were fııst introduced to Turkish hospitality seetar in the mid 1980s In this master's thesis how this system woıks in Tuıkey, in which conditions those contıacts are made, what the content of the contracts aıe, ho w it is applied in the woıld and what the advantages and disadvantages are, shall be put foıwaıd This study includes international chains operating in Antalya region. The reason of choosing Antalya region as the ıeseaıch area is that there aıe many international chains in this region Also anotheı reason is that the accesibility to the propeıties let the questionnaiıe to be made by the face to face form vi