Jansiyen moru ve povidon iyodun Candida cinsi mayalar üzerindeki antifungal etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antifungal effects of gentian violet and povidone iodine on Candida species
  1. Tez No: 408187
  2. Yazar: NESLİHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Jansiyen moru (JM) ve povidon iyot (Pİ) Candida türleriyle oluşan infeksiyonlarda kullanılan antiseptik maddelerdir.Candida türleriyle oluşan infeksiyonların görülme sıklığındaki artış ve antifungal maddelere karşı gelişen direnç nedeniyle alternatif tedavi olarak kullanılan antiseptiklerin terapötik konsantrasyonlarının araştırılması gerekmektedir. Bu amaçla planlanan retrospektif çalışmada 51 Candida suşu (C.albicans (n=14) , C. glabrata (n=12) ,C.parapsilosis (n=11) , C. dubliniensis (n=10) ve C.krusei (n=4)) kullanılarak mikrodilüsyon yöntemi ile JM ve Pİ'nin minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) araştırılmıştır. Kalitatif süspansiyon deneyleri ile 1, 5, 15, 30, 60. dk ve 24 saatlik temas süreleri temel alınarak antiseptik maddelerin suşlar üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Mikrodilüsyon deneyleri sonucunda sırasıyla JM'nin ve Pİ'nin Candida cinsi mayalar için MİK aralıkları 0,0625-1 μg/ml ve % 0,0625-0,5 ( 625-5000 μg/ml'ye eşdeğer) ,sırasıyla JM ve Pİ'nin MİK50 ve MİK 90 değerleri 0,25 μg/ml ve 1 μg/ml , % 0,125 ve % 0,25 (1250 μg/ml ve 2500 μg/ml 'ye eşdeğer ) olarak tespit edilmiştir. Kalitatif süspansiyon deneylerinde sırasıyla JM'nin ve Pİ'nin etkinlik gösterdiği aralığın 0,125-50 μg/ml ve % 0,0625-0,125 (625-1250 μg/ml eşdeğer) olduğu saptanmıştır. Pİ'nin ve JM'nin etkisinin en fazla olduğu tür C. parapsilosis ,en az olduğu tür ise C. glabrata olarak belirlenmiştir Çalışmanın sonucunda jansiyen morunun, tedavide daha sık kullanılan povidon iyoda oranla çok daha düşük MİK değerlerine sahip olduğu tespit edilmiş, temas süresi ve konsantrasyona bağlı olarak etkinliğinin değerlendirilmesi sonucunda, Candida türleriyle oluşan infeksiyonların tedavisinde önerilen konsantrasyonlarından daha düşük konsantrasyonlarda da etkili olabileceği in vitro olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gentian violet (GV) and povidone iodine (PI) are antiseptic substances used widely in infections caused by Candida species. Because of the rising incidence of infections caused by Candida species and resistance to antifungal substances, it is required to investigate therapeuthical concentrations of alternatively used antiseptics. For this purpose, a retrospective study was performed using 51 Candida strains (C.albicans (n=14),C. glabrata (n=12), C.parapsilosis (n=11), C. dubliniensis (n=10) and C.krusei (n=4)) and minimum inhibitory concentrations (MIC) of GV and PI were investigated by microdilution method. Efficient antiseptic concentrations on different strains were evaluated based on 1, 5, 15, 30, 60 minutes and 24 hours exposure times by qualitative suspension experiments. Results of MIC experiments revealed MIC values between 0,0625-1 μg/ml and between 0,0625-0,5 % (equivalent to 625-5000 μg/ml) whereas MIC50 and MIC90 values were found 0,25 μg/ml and 1 μg/ml - 0,125 μg/ml and 0,25 μg/ml (equivalent to 1250 μg/ml and 2500 μg/ml) for GV and PI respectively.In qualitative suspension experiments, effective concentration ranges of GV and PI were 0,5-50 μg/ml and 0,0625-0,125 % (equivalent to 625-1250 μg/ml) respectively. Both GV and PI were found to be the most effective on C. parapsilosis strains and the least effective on C. glabrata strains. As a conclusion, GV showed more lower MIC values than PI, which is being used more frequently. According to the in vitro evaluation of its effectiveness by exposure time and concentration, it was also shown that it can be used in lower concentrations than recommended in the treatment of infections caused by Candida species.