Lomber ponksiyon endikasyonu koyduran klinik bulguların Lp sonuçları ile korelasyonu
  1. Tez No: 40821
  2. Yazar: NERİN BAHÇECİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
84 ÖZET Bu çalışma Ekim 1992-Ekim 1993 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Kliniğinde yürütülmüştür. Çalışmamızın amacı SSS enfeksiyonu şüphesi olan çocuklarda bazı standart klinik endikasyonlan kullanarak, lomber ponksiyon en dikasy onlarının yerinde olup olmadığını araştırmak dolayısıyla gereksiz lomber ponksiyon uygulamasını önlemek, ayrıca bu standart klinik endikasyonlarla birlikte lomber ponksiyonun SSS enfeksiyonlarını tanımadaki duyarlılığını göstermektir. Kullanılan klinik indikatörler konvülsiyon, nörolojik bulgular, fontanelin bombe ve/veya pulsatil olması, M.İ.B, nedeni bulunamayan ateş, baş ağrısı-kusma, döküntü ve irritabilite idi. Hastalar 1 tane klinik indikatör olmasına (Düşük riskli) ve birden fazla klinik indikatör olmasına (Yüksek riskli) göre 2 gruba ayrıldı. Kliniğimize başvuran ve SSS enfeksiyonu şüphesi olan 224 hastanın 135'inde BOS pleositozu saptandı (L.P +). SSS enfeksiyonu tanısı konan 135 hastanın 133'ü yüksek riskli grupta idi. Düşük riskli grupta olup pürülan menenjit tanısı konan 2 olgu mevcuttu. Bu olguların 1 tanesi yenidoğan döneminde olan ve refleksleri alınmayan bir bebekti (Nörolojik bulgu), diğeri süt çocukluğu döneminde olan şuuru kapalı bir hasta idi. SSS enfeksiyonu tanısı konan hastaların ortalama klinik indikatör sayıları bakteriyel menenjitte 3.62, aseptik menenjitte 3.28, tüberküloz menenjitte 3.20, ensefalitte 3.75 ve beyin absesinde 4.50 iken L.P (-) olan hastaların ortalama klinik indikatör sayısı 2.06 idi. Bu sonuçlara göre 0-2 yaş grubunda olup tek klinik indikatörü olan hastalar haricinde deneyimli bir pediatrist SSS enfeksiyonu için yüksek riskli bir hastayı klinik olarak tanıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY This study was conducted in the Department of Pediatric Infectious Diseases of Şişli Etfal Hospital between Oct. 1992 - Oct. 1993. The purpose of the study was to demonstrate that using standart clinical indications for performing lumbar puncture should have a higher yield of positive spinal taps therefore may prevent the agressive performance of lumbar puncture and also is sensitive in detecting central nervous system infections. These indicators included convulsions, neurological signs, bulging and/or pulsating fontanel, meningial irritation, fever of unknown origin, vomiting-headache, rash and irritability. Patients were divided into two groups, consisting of those with one indicator (Low risk) and those with greater than one indicator (High risk). 135 of 224 lumbar punctures were positive for pleocytosis. 133 of the 135 patients with CNS infectious were placed in the high risk group. There were two patients in the low risk group who were bacterial meningitis. One of these patients was a newborn and the only clinical sign was the absence of the reflexes and the other was a child under 2 yrs of age who had unconsciousness (Neurological sign). The average number of clinical indicators was 3.62 in bacterial meningitis, 3.28 in aseptic meningitis, 3.20 in Tbc meningitis, 3.75 in encephalitis, 4.50 in brain abcess and 2.06 in L.P (-) patients. These findings suggest that except for the patients under 2 yrs of age who have only one clinical indicator an experienced pediatrist can clinically detect patients at high risk for CNS infections.