Gastrointestinal ganglion hücre displazilerinde asetilkolinesteraz yöntemi ile ganglion hücrelerinin tanınması
  1. Tez No: 40837
  2. Yazar: FATMA SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN SAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Hirschsprung hastalığındaki temel anomali, myenterik ve submukozal pleksusta ganglion hücrelerinin olmaması ve pleksusların ince sinir fibrilleri yerine geçen daha kalın preganglionik fibrillerin varlığıdır. Bu fibrillerin çoğu kolinerjik yapıda olup asetil kolinesteraz içerirler. Haematoxylin - Eosin yöntemi ile ganglion hücresi aranması en yaygın kullanılan tanı yöntemidir. Ancak, bu yöntem ganglion hücrelerinin seyrek olması nedeni ile biyopsi materyalinin muskuler tabakayı içermeyen sadece mukoza ve submukozadan oluşan suction biyopsi materyalinde ganglion hücrelerini saptamakta yetersiz kalmaktadır. Asetil kolinesteraz yöntemi ile myenterik pleksus, muskularis mukoza ve özellikle submukozada çalışmak oldukça başarılıdır. Asetil kolinesteraz yöntemi ile Haematoxylin - Eosinde görülemeyen ganglion hücrelerinin daha net tanınması nedeni ile poliklinik şartlarında suction biyopsilerinde bu yöntemin kullanılmasının gerekli olduğu sonucuna vanldı. Bu çalışmanın temeli, H&E ve AchE enzim boya tekniklerinin birbirlerine olan üstünlüklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda, H&E boya tekniğinin duyarlılığı % 89, seçiciliği % 66 ; AchE boya tekniğinin duyarlılığı % 78, seçiciliği % 78 dir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic abnormality found in Hirschsprung ' s disease is the absence of ganglion cells in the submucosal plexus and the presence of thick preganglionic fibers instead of thin neural fibers. These are cholinergic fibers and include AchE. The most commonly used diagnostic procedure to detect ganglionic cells is Haematoxylin - Eosin staining. When the ganglionic cells are rare and immature ; particularly in a biopsy specimen which includes only the mucosal and submucosal layers but not the muscular layer, it is diffucult to diagnose the ganglionic cells by H&E staining method. AchE enzyme staining method is shown to be succesful for myenteric, muscularis mucosae and particularly submucosae plexuses. Therefore, the ganglia which can not be detected by H&E staining method is visualized better by AchE method: It is concluded that this method should be used for the suction biopsies in the outpatient department. The mainstay of this study is to compare the superiorities of H&E and AchE staining methods for each other. The sensivity and specifity of H&E staining is 89 %, 66 % and for AchE staining 78 %, 78 %. 38