Hastanede yatan çocuklarda malnütrisyon oranının ve nütrisyonel risk skorlamasının belirlenmesi
Prevalence of malnutrition in pediatric hospital patients and a method to evaluate the nutrition risk in hospitalized patients
- Tez No: 408382
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde takip edilen çocukların yatıştaki ve taburculuktaki beslenme durumlarının incelenmesi, hastane yatışının vücut ağırlığı kaybına olan etkisinin incelenmesi ve hastanın olası vücut ağırlığı kaybını tahmin ederek malnütrisyon olasılığını saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne Ekim 2012–Ağustos 2014 tarihleri arasında yatışı yapılan, 1 ay-18 yaş arası, yatış süresi 3 günden uzun olan, çalışmaya katılmak için onam alınan toplam 500 hasta dahil edildi. Hastaların yatış ve taburculuk vücut ağırlık ve boy ölçüm değerleri kaydedildi. Hastaların yatış ve taburculuk anındaki nütrisyonel durumları belirlendi. Hastaların yaş, cinsiyet, tanı, ağrı, dispne, ateş, kusma, ishal varlığı ve hastanede kalış süreleri izlem formlarına kaydedildi. Bulgular: Hastaları Gomez sistemine göre sınıflandırdığımızda yatış antropometrik değerlerine göre; 139 (%27,8) olgu hafif, 80 (%16) olgu orta, 39 (%7,8) olgu ağır derece malnütrisyonlu olarak değerlendirildi. Waterlow sistemine göre sınıflandırdığımızda ise yatış değerlerine göre; 99 (%19,8) olgu akut, 99 (%19,8) olgu kronik ve 101 (%20,2) olgu akut+kronik malnütrisyonlu olarak değerlendirildi. Olguların vücut ağırlık değişimi incelendiğinde; 183 (%36,6) olgunun vücut ağırlığı azalmamış, 317 (%63,4) olgunun vücut ağırlığı azalmış olarak saptandı. Gomez ve Waterlow yöntemine göre sınıflandırılan hastaların nütrisyonel durumları kötüleştikçe hastanede kalma sürelerinin uzamış olduğu ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Hastaların yatış ve taburculuk antropometrik ölçüm değerleri karşılaştırıldı. Taburculukta, Gomez sistemine göre 60 (%12) hastanın, DSÖ VKİ Z skor sistemine göre 77 (%15,4) hastanın nütrisyonel durumunun 1 derece daha kötüye gitmiş olduğu saptandı. Olguların vücut ağırlığı değişim yüzdeleri hesaplandı. Tanının, yatış anındaki nütrisyonel durumun, yaş grubunun, ağrı, dispne, ateş, kusma ve ishal varlığının vücut ağırlık kaybına olan etkisini bulmak amacıyla lojistik regresyon analizi kullanıldı. Vücut ağırlığı kaybında eşik değer (cut off) %2 ve %4 olarak kabul edilerek 2 farklı model geliştirildi. Sonuçlar: Hastaneye değişik nedenlerle yatan hastalarda malnütrisyon oranı azımsanmayacak düzeyde idi. Hastaneye yattığında belirgin bir malnütrisyonu olmayan ancak hastanede kalış sürecinde malnütrisyon gelişen hasta oranı da yüksekti. Hastaneye yatışın, hastada geliştirebileceği olası malnütrisyon riskini ön görebilmek için 2 farklı model geliştirildi. Malnütrisyonun gözden kaçmaması için muayene edilen her hastanın beslenme durumunun değerlendirilmesi alışkanlık haline getirilmeli ve muayenenin bir parçası olarak kabul edilmelidir
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the nutritional status of children at hospital admission and discharge. And to investigate the effects of hospitalization on the weight loss of children, to estimate the risk of malnutrition during hospitalization. Materials and methods: 500 inpatients in Akdeniz University Pediatric Clinic of Medical Faculty between October 2012-August 2014, aged between 1 month-18 years, whose length of stay in hospital more than 3 days were included to our study. During the admission and discharge anthropometric measurements were taken and malnutrition levels were determined for each patient. Scores for sex, age, length of hospitalization, presence or absence of pain, dyspnea, high body temperature, vomiting and diarrhea recorded on follow up forms. Results: According to Gomez classification, at the time of admission, 139 (27,8%) of the cases had mild, 80 (16%) had moderate, 39 (7,8%) had severe malnutrition and there was no malnutrition in 242 (48,4%) patients. According to Waterlow classification 19,8% (n=99) was defined as acute malnutrition, 19,8% (n=99) as chronic and 20,2% (n=101) as acute-chronic malnutrition. During hospitalization, 183 (36,6%) of the cases didn't lose weight and 317 (63,4%) lost weight. According to Gomez and Waterlow classification, as the poor nutritional status increased, the patients were hospitalized longer (p=2% and >4% of the reference weight measured at admission. Conclusions: The rate of malnutrition is substantially high in patients hospitalized because of different reasons. The rate of patients with no marked malnutrition at the time of hospitalization who develop malnutrition during hospitalization is also substantially high. As a result of our study, we designed two different models to identify patients at risk of malnutrition during hospitalization. It should be accepted that interrogation of nutrition is a part of normal examination to increase awareness on this issue