Sporcularda 2D:4D parmak uzunluk oranları ile müsabaka performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between 2D:4D digit (Finger length) ratios and competition performance of athletes
- Tez No: 408421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Basketbol, hentbol ve voleybol sporcularında 2D: 4D parmak uzunluk oranları ile müsabaka perferformansı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamıza, antrenman yaşı beş yıl ve üzerinde olan 18 – 28 yaş aralığında olan basketbolcu (n=14), hentbolcu (n=12) ve voleybolcular (n=11) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya, 3. Lig Basketbol, 1. Lig hentbol takımı ile 2. Lig voleybol takımı katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular, kendileri için hazırlanan bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu okuyup imzaladıktan sonra, ölçümler yapıldı. Yaşın belirlenmesinde kimlik bilgisi esas alındı. Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, ölçüldü. Vücut kitle indeksi ve vücut yağ yüzdesi hesaplandı. Çalışmaya katılan gönüllülerin el, ayak ve kol uzunluk ölçümleri alındı. Çalışmaya katılan sporcuların dominant elinin işaret parmağı (2D) ve yüzük parmağı (4D) uzunlukları Pheasant'ın belirttiği mesafeler dikkate alınarak 0.01 mm hassasiyetli dijital kumpas aracılığıyla ölçüldü. Daha sonra her sporcu için 2D ve 4D oranı (P=2D:4D*) hesaplandı. Sporcuların müsabaka performansını belirlemek için, kamera yardımı ile maçlar kayıta alınarak, performans analizi yapıldı. Müsabaka Performans Analizi için sporcuların maçtaki artı ve eksi değerleri belirlendi. Basketbolcular için, Czwalina'un geliştirdiği, hentbolcular için, Ulrich'in geliştirdiği ve voleybolcular için, Hohmann ve Arkadaşlarının geliştirdiği“Müsabaka Performans İndeksinin Hesaplanmasına İlişkin Oyun Değer Skalası”esas alındı. Veriler SPSS istatistik paket programda değerlendirildi. Ölçüm sonuçları, aritmetik ortalama ve standart sapma olarak verildi, grupların karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi uygulandı. Sporcuların müsabaka performansları ile parmak uzunlukları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between 2D:4D digit ratios and competition performances of athletes who compete in basketball, handball and volleyball fields is examined. Our study employs voluntary athletes who had over 5 years of training, who are between ages 18 - 28. These athletes consist of basketball players (n=14), handball players (n=12) and volleyball players (n=11). A basketball team competing in the 3. League, a handball team competing in the 1. League and a volleyball team competing in the 2. League participated in the study. After participating athletes have read and signed the informed voluntary consent form prepared for themselves, necessary measurements were made. Determining the age of athletes were based on official identification records. Length and body weight of athletes were measured. Body mass index and body fat percentage was calculated. Hands, feet and arm length of participating athletes were measured. Index finger (2D) and ring finger (4D) length values for the dominant hand of participating athletes were measured by taking distances indicated by Pheasent into account and by using a digital compass with a precision of 0.01 mm. Then, 2D and 4D digit ratio (P=2D:4D*) for each athlete was calculated. In order to determine competition performance of the athletes, matches were recorded by a camera and performance analysis was conducted. For Competition Performance Analysis, positive and negative values of athletes in relevant matches were determined. Competition Value Inventory for Calculating Competition Performance developed by Czwalina (for basketball players), by Ulrich (for handball players) and by Hohmann et al. (for volleyball players) was used. Obtained data were evaluated using SPSS statistical package program. Measurement results were presented in arithmetic mean and standard deviation formats and t-test was performed in order to compare independent groups. The relationship between competition performance and finger length of the athletes was determined by Pearson correlation analysis.