Parkinson sayrılığında (hastalığında) el işlevlerinin ölçümünde dördüller (Kareler) sınamasının (testinin) psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the psychometric properties of the squares test in measuring hand function in Parkinson's disease
- Tez No: 408500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Parkinson Sayrılığında (Hastalığında) (PS'de) el işlevlerinin değerlendirilmesinde dördüller sınamasının (DS'nin) geçerliliğinin ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 57 İdiyopatik Parkinson sayrısı ve 50 sağlıklı olgu alındı. Çalışmanın başlangıcında, PS grubuna“açık”dönemde DS, Birleştirilmiş Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ), Hoehn ve Yahr Ölçeği (HYÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) uygulandı. DS, güvenilirliğinin değerlendirilmesi için ilk değerlendirmeden yedi gün sonra PS grubunun“açık”döneminde yinelendi. DS'nin PS grubunda baskın ve baskın olmayan elde test-tekrar test güvenilirliği mükemmel bulundu (ICC2,1=0.955, ICC2,1=0.935, sırasıyla). DS'nin, PS grubunu ve sağlıklı denetim grubunu ayırt ediciliği mükemmel bulundu. ROC eğrisi altında kalan alan 0.936 olarak belirlendi (AUC=0.936). PS grubu ve sağlıklı denetim grubu arasında ayırıcı olan, en uygun (optimal) tanı değer noktası 114 nokta (duyarlılık %94, seçicilik %84) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine reliability and validity of the Squares Test (ST) in Parkinson's disease (PD). Fifty-seven patients with Idiopathic PD and 50 healthy people were included in the study. At baseline, the ST, Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), Hoehn and Yahr (H&Y) Scale, Berg Balance Scale (BBS) and Trunk Impairment Scale (TIS) was applied to the PS group when the patients were“on”period. The ST was repeated after seven days from the first application when PD group were“on”period to evaluate its reliability. Test-retest reliability of the ST was excellent in the PD group for both hands (ICC2,1=0.955, ICC2,1=0.935, respectively). Discriminatory power of the ST between groups was excellent. The ROC area under the curve was 0.936 (AUC=0.936). Discriminative optimal cut-off point between groups was determined as 114 dots (sensitivity 94%, specificity 84%).