Acil durum yönetim sistemleri
Emergency management system
- Tez No: 409001
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Acil Durum Yönetim Sistemi (ADYS) tüm işletme ve kuruluşların herhangi bir tehlike anında hızlı doğru etkili veyahut tehlikelerden kaynaklanan zararı yok etme azaltma ve izale etme yöntemine verilen addır.. ADYS dört ana başlıkta incelenir. Bunları analiz, planlama, karar alma ve değerlendirme başlığı adı altında inceleriz. İşletmelerin yüzyüze kalabileceği tehlikeler doğrultusunda meydana gelebilecek risklerin analiz edilerek planlanması ADYS kapsamındadır. Kuruluşların daha planlama halindeyken afetler için gerekli hazırlık çalışmaları yapması, afet meydana geldikten sonraki yaklaşımdan daha önemlidir. Planlama aşamasında düşünülmeyen tehlikelerin tesisin tamamlanmasından sonra bertarafı yüksek maliyetler ve büyük zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu nedenlerden tesisin henüz mimari aşamasında tüm ADYS senaryolarının ve yapısal uygunluklarının düşünülüp analiz edilmesi ve planlanması büyük önem taşımaktadır. Bu tez; Acil durum Yönetim sistemlerinin gerekliliğini, temel disiplerini ve uygulama alanlarını göstermeyi amaçlar. Bu projede özel bir hastanede uygulanan acil durum Yönetim Sistemi incelenmiş ve pratiğe nasıl konulduğu tatbikatlar ve dokümantasyon işlemleri ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emergency management system (ems) is a model which composed for establishment, institution to preparedness to all hazardous, reduce damage, best intervention during emergency, optimization of the process. EMS include analyse, planning, decision and evaluation process. Emergency management system analyse risks which may be encountered in establishment and gets into emergency management. Because of the Doing the Necessary preparations and measures are impotant at least as effective intervention as during the disaster, when a Project planning, scenario should be prepared. When an Architectural design is clear, emergency plan should be prepared. Otherwise it should be revised if necesarry. Throughout the initially emergency scenario will have been completed. From this time EMS process can begin. This thesis purposed requirement of the EMS, it's disciplines and practiced area. We showed EMS's practiced method in a private hospital accompanied by documantation and operation.