Recent developments in portfolio optimization via dynamic programming
Dinamik programlama yoluyla portfolyo optimizasyonundaki güncel gelişmeler
  1. Tez No: 409123
  2. Yazar: OLUWAKAYODE JOHN OMOLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YOLCU OKUR, PROF. DR. GERHARD WİEHELM WEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Sigortacılık, Finance, Mathematics, Insurance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Portföy optimizasyonu problemlerinin çözümlerinde, optimal kontrol temel yöntemlerden biridir. Optimal kontrolde esas amaç, hedeflenen fonksiyonu optimize eden kontrol surecini elde etmektir. Bu tezde, difüzyon ve sıçramak-difüzyon süreçleri için optimal kontrol problemleri incelenmiştir. Bu nedenle, dinamik programlama ilkesi, Hamilton-Jacobi-Bellman Denklemi ve Verification Teoremleri gibi kavramlar sunulmuştur. Sonuçlarımızın uygulaması olarak, dinamik programlama yaklaşımı ile finans ve aktüerya bilimlerinde var olan optimizasyon problemleri incelenmiştir. Uygulamalar kısmında, sonlu, rassal ve sonsuz zaman dilimler altında; yatırımcıların ve sigorta şirketlerinin beklenen fayda fonksiyonunu maksimize eden optimal stratejiler uzerine detaylı bir calışma yapılmıştır. İncelenen tüm uygulamlarda, optimal değer fonksiyonu ve optimal kontrol süreci için analitik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimal control is one of the benchmark methods used to handle portfolio optimization problems. The main goal in optimal control is to obtain a control process that optimizes the objective functional. In this thesis, we investigate optimal control problems for diffusion and jump-diffusion processes. Consequently, we present and prove concepts such as the Dynamic Programming principle, Hamilton-Jacobi-Bellman Equation and Verification Theorem. As an application of our results, we study optimization problems in finance and insurance. In this thesis, we use the Dynamic Programming approach to solve optimal control problems. In the applications, we provide a detailed study of optimal strategies that maximize the expected utility of investors and insurers in finite, random and infinite time horizons. In all applications considered, explicit solutions are obtained for the optimal value function and optimal control processes.