Mekânsal veri altyapılarında geometrik entegrasyon
Geometrical integration within spatial data infrastructures
- Tez No: 409772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mekânsal verilerin üretimi ve paylaşımı, içinde bulunduğumuz bilgi ve yüksek teknoloji çağında hızla artmaktadır. Bir yandan üretim niceliği büyürken, diğer yandan; erişim, dönüşüm, entegrasyon, bütünleştirme vb. süreçlerde şekilsel farklılıklar, belirsizlikler ve uyum temelli sorunlar oluşabilmektedir. Ulusal Mekânsal Veri Altyapısı, verilerin üretim ve kullanım döngüsündeki kurallarını önceden belirlenmiş standartlara göre koymakta ve süreçteki tüm politikaları ihtiyaçlara göre yönlendirmektedir. Entegrasyon süreçlerindeki harcanan çabaları en aza indirmek için verilerin standartlara göre üretilmesi gerekmektedir. Karar alıcılar ve araştırmacılar mekânsal verisetlerinin analiz edilmesi, birleştirilmesi ya da yenilerinin üretilmesi için, farklı kaynaklardan verisetlerine ihtiyaç duymaktadır. Farklı projeksiyon, ölçek, doğruluk, amaç ve tarihlere bağlı olarak aynı varlık farklı verisetlerinde farklı özellikte nesneler ile temsil ediliyor olabilir. Bu sebeple verisetleri birleştirilirken geometrik, topolojik ve öznitelik farklılıklardan doğan bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar entegrasyon sürecinin en önemli aşamalarından olan eşleme işleminin otomasyonunu olumsuz etkilemektedir. Eşleme işlemi, genel olarak, aynı varlıkları temsil eden farklı verisetlerinin nesneleri arasında bağlantılar kurmaktadır. Bağlantılar nesneleri tanımlayarak ve bağlayarak aralarında köprüler inşa etmekte ve bu sayede verisetlerinin birlikte çalışabilir olmalarını sağlamaktadır. Kullanıcılar bu bağlantıları veri transferi, güncelleme ve bütünleştirme gibi entegrasyon süreçlerinde kullanabilmektedir. Farklı kaynaklardan gelen mekânsal verilerin otomatik eşlenmesi için bilim insanları çok sayıda algoritma geliştirmiştir. Ancak bu algoritmaların çoğu veri-bağımlı olduğu için, çeşitli kaynaklardan gelen verilerin eşlenmesinde başarısız olmaktadır. Bu çalışmada, mevcut eşleme algoritmalarından bazıları (MatchingPlugin, RoadMatcher ve optimizasyon modeli) ile Türkiye'deki biri kamu ve diğeri özel kurumda üretilen aynı bölgeye ait iki farklı yol ağı veriseti otomatik eşlenmiştir. Otomatik eşleme sonuçları manuel eşleme sonuçları ile karşılaştırılarak algoritmaların yerli verisetlerindeki başarısı test edilmiştir. Sonuçlar, test edilen algoritmaların yeterli ölçüde eşleme sayısına ulaşamadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Producing and sharing spatial data is rapidly increasing in information and high-tech age. On one hand, quantity of producing is growing, and on the other hand, shape differences, ambiguities and compactibility-based problems may occur during the processes of access, tranformation, integration, conflation, etc. Natianal Spatial Data Infrastructure determines data rules within producing and consuming cycle according to previously determined standards and leads all the policies on this period according to needs. In order to minimize the efforts on integration process, data is required being produced with standards. To analyze, combine or re-produce spatial datasets, decision makers and researchers need datasets from different sources. The same entity may be represented by different featured objects in different datasets depending on different projection, scale, accuracy, target and time. Therefore, some problems depending on geometric, topologic and semantic differences during combining datasets may be encountered. These problems affect matching process, one of the most challanging process of integration, negatively. A matching process, in general, establishes links between objects from different datasets that represent the same entities. Links build bridges among objects by identifing and linking them and so make datasets more interoperable. Users may use these links during integration processes such as data transfering, updating, conflation. Scientists developed many algorithms to match spatial data from different sources automatically. However, since most of these algorithms are data-dependent, they may not succeed in matching process of the data from varied sources. In this study, two different road network datasets in an area produced by public and private organisations in Turkey were matched authomatically by some of the existing matching algorithms (MatchingPlugin, RoadMatcher ve optimization model). The achievements of the algorithms in native datasets were tested by comparing manuel matching results with the automated matching results. Results show that the tested algorithms could not reach enough matching number.