Katkılandırılmış TiO2 ince filmlerin üretilmesi, karakterizasyonu ve boya katkılı güneş pili aygıtlarının geliştirilmesi
Fabrication of doped TiO2 thinfilms, characterization of them and improve of dye sentisized solar cells(DSSCs)
  1. Tez No: 409968
  2. Yazar: MEVLÜT BOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, Boya katkılı güneş pillerinde (Dye Sentisized Solar Cell, DSSC) TiO2 kaplı elektrotun boyaya daldırılması esnasında boyanın topaklanmasını (aggregasyon) önlemek amacıyla kullanılmakta olan yardımcı-adsorber (co-adsorber) molekülleri kullanılarak, güneş hücrelerinin verimlerinin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla; co-adsorber kullanılmadan DSSC aygıtları yapılmıştır. Daha sonra literatürde kullanılmakta olan co-adsorber ve literatüre kazandırılmak üzere iki yeni co-adsorber molekülü kullanılıp DSSC aygıtları yapılmıştır ve etkileri karşılaştırılmıştır. Üretilen DSSC aygıtlarının standart ölçüm koşullarında ışığı emme (absorbance) spektrumları, I-V karakterizasyonları ve elektrokimyasal empedans spektrumları (EIS) incelenerek fotovoltaik performans bileşenleri incelenmiştir. Sonuç olarak co-adsorber kullanımının DSSC aygıtlarının verimlerini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, for Dye Sensitized Solar Cell (DSSC) the effect of co-absorber molecules, which is used to prevent aggregation during the soaking process of TiO2 covered electrodes with dye, on solar cells efficiency has been studied. For this aim (purpose) firstly DSSC devices has been produced without co-absorber molecules, for comparison, DSSCs have been fabricated with present co-absorber molecules and one with the studied ones. The fabricated DSSCs devices has been characterized with absorbtion spectrum, I-V curves and electro-chemical impedance spectrum to investigate the photo-voltaic performance under standard measurement condition. As a result, it has been proven that the usage of co-absorbers increase the efficiency of DSSC devices.