Analyzing source codes and detecting similarities
Kaynak kodların analizi ve benzerlik tespit edilmesi
- Tez No: 410623
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akademik kurumlarda intihal konusu bir başkasının emeğinin çalınması olarak açıklanmaktadır. Son yıllarda teknolojide meydana gelen yenilikler ve gelişmeler sebebi ile yazılım uygulamaları miktarında oldukça büyük artış gözlenmektedir. Buna paralel olarak yazılım projelerinde çalıntı konusu önemli bir sorun haline gelmektedir. Bir programcı tarafından oluşturulmuş bir yazılımın başkaları tarafından intihali yazılım dünyasında birçok alanda istenmeyen durumdur. Bu çalışmada, özellikle eğitim alanında öğrenciler arasında kod paylaşımının önüne geçmek, ders değerlendirirken haksızlıkların oluşmasını engellemek amacı ile öğrenciler tarafından hazırlanmış olan yazılımların içerisinde hangilerinin benzerlik gösterdiği, benzerlik oranlarının ne olduğu gibi soruların cevabının bulunması hedeflenmektedir. Kaynak kodlar içerisinde benzerlik bulma konusunda hali hazırda kullanılan birçok method ve araç vardır. Benzerlikleri ortaya çıkarma konusunda genellikle geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Bu geleneksel yöntemlerden biri yazılıma ait metriklerin çıkarımı ve belirlenmesidir. Bu yöntemle beraber son yıllarda farklı methotlar da ortaya çıkarılmıştır. Bunlardan birisi doğal dil işleme alanına dâhil olan N-gram algoritmasıdır. Bu çalışma gerçekleştirilirken metrik çıkarma(parmak izi belirleme) yöntemi, N-gram method, Vektör Uzay Modeli ve Kosinüs Normalizasyon yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bilgi elde etme sistemi(IR) ve Cosinüs Normalizasyon yöntemi benzerlik oranlarını hesaplamak için kullanılmaktadır. Deneysel çalışmalar iki farklı tip veri seti üzerinde yapılmıştır. İlk veri seti Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ait proglamlama ödevlerinden oluşmaktadır. İkinci veri seti ise belirli bir kodun farklılaştırılması ile elde edilmiş kaynak kodları içermektedir. Elde edilen sonuçlar çalışmanın amacına uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini göstermektedir. Önerilen metodlara ait deneysel sonuçlar önceki metotlar ile karşılaştırıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Plagiarism in academic institutions is often expressed as copying someone else's work (i.e., another students or from sources such as books). By reason of the fact that innovations and developments are occurred in technology of late years, massive increase of software applications is monitored. Concordantly, plagiarism issue becomes more significant day by day. Plagiarism of programming source codes is an undesirable situation in the many fields of software development world. Especially in educational field, it is obviously realized that plagiarism in programming courses increases consistently. The aim of this study is attempting to answer questions such as“which codes are similar?”,“what similarity ratios are?”in order to prevent plagiarism among collage students who attend programming courses. There are many methods and tools are available to find similarities between program codes. Generally traditional methods are preferable while detecting similarities among source codes. One of these traditional methods is finding metrics in software documents. However, different approaches are seen in recent years while solving plagiarisim problems. N-gram method that belongs Natural Language Process (NLP) can be given as example of different approaches. While developing the proposed methodology, metric extraction method (fingerprint system), N-gram algortihm and Vector Space Model (VSM) were considered. Information Retrieval (IR) System and Cosine Normalization (CN) methods were utilized to calculate similarity ratios. Experimental study was performed on datasets of two different kinds. First type was created by collecting assignments of students who attend programming courses in Software Engineering Department of Celal Bayar University. Second type is yielded by changing source code examples in different forms. The results obtained provide convincing evidence that the study is fit the purpose.The experimental results about proposed methods give success when compared with the previous methods.