Classification of search keywords and implementation of a recommender system
Arama anahtar kelimelerinin sınıflandırılması ve öneri sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 410670
  2. Yazar: YUNUS BAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sosyal ağların hayatımızın önemli bir parçası olmasına bağlı olarak üretilen veri miktarı ve verinin üretim hızında muazzam artış olmuştur. Sosyal verinin hacminden dolayı analiz etmek için yeni teknolojik çözümler gerektirmektedir. Bu tezde, sosyal ağlardan veri toplayan, bu veri üzerinde zamansal analiz yapan ve bu analizleri görselleştiren DeuSocial web uygulaması geliştirilmiştir. Bu bağlamda, verinin analizi ve toplanması için Hadoop map-reduce mimarisi ve Twitter API'den yararlanılmıştır. Bu sosyal medya analiz web uygulaması büyük veri alanı için geliştirilmiştir. Bu tezin sonucu olarak sosyal twitter verisini analiz eden ve big data altyapısını kullanarak farklı tiplerde görsel raporlar oluşturan bir web uygulaması oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In connection with social networks becoming a great part of our lives, the amount of data produced and the production rate of data have been increased enormously. New technological solutions are required to analyze the social data due to data volume. In this thesis, we have implemented a web application, DeuSocial, which collects data from the social networks, performs temporal analysis on the data and visualizes this analysis. In this context, Hadoop map-reduce architecture and Twitter API are utilized to collect and analyze data. This social media analysis web application is developed for the field of big-data. As a result of this thesis a web application is created that analysis social twitter data and creates different types of visual reports by using big data infrastructure.