Sera koşullarında yapraktan kalsiyum uygulamasının domates çeşitlerinin gelişim, verim ve mineral beslenmesine etkisi
Effect of foliar calcium application on growth, yield and mineral nutrition of tomato cultivars under greenhouse condition
  1. Tez No: 410779
  2. Yazar: ZÜLEYHA BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yapraktan kalsiyum uygulamasının farklı domates çeşitlerinin (Daylos, Bufalo, Tybif, Şimşek, Newton ve Ty12Rz) meyve verim ve kalitesiyle, bitkinin mineral beslenmesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Sera koşullarında yürütülen çalışmada, içerisinde % 0.0 (kontrol) % 0.25 ve % 0.50 Ca bulunan CaCI2 2 H2O çözeltisinden yaprak uygulamaları yapılmıştır. Çalışmada meyve verim ve kalite ölçütleri olarak meyve ağırlığı, en boy, sertlik ve suda çözünür kuru madde değerleri belirlenmiş, ayrıca uygulamaların bitkinin mineral beslenmesine etkisini belirlemek amacıyla yaprakta N, P, K, Mg, Ca, Fe, Cu, Zn ve Mn analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yapraktan Ca uygulamaları domatesin verim parametrelerinden olan bitki başına düşen verim, meyve eni, meyve boyu ve meyve ağırlıklarını artırmıştır. Kalite parametrelerinden olan meyve eti sertliği ve SÇKM değerleri ise uygulamalardan genelde etkilenmemiştir. Yapraktan Ca uygulamalarının bitkinin mineral beslenmesine olan etkisi çeşit özelliklerine göre farklılık göstermiştir. Yapılan yaprak analizlerine göre Ca uygulamasına tepki veren tek çeşidin TY12Rz olduğu görülmüş ve dolayısıyla bu çeşidin Ca'ya daha hassas olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of foliar Ca application on fruit yield, quality and mineral nutrition of different tomato varieties (Daylos, Bufalo, Tybif, Lightning, Newton and Ty12Rz). As foliar application, 0.0 % (control), 0.25 % and 0.50 % Ca containing CaCI2 2 H2O solutions were used under house green conditions. In this study, fruit yield and quality criteria such as fruit weight, width, height, hardness and soluble solid contents were determined. In addition, N, P, K, Mg, Ca, Fe, Cu, Zn and Mn analysis were conducted to determine the effect of applications on plant mineral nutrition. According to the results, Ca applications increased yield criteria such as yield per plant, fruit weight, fruit width and height. Fruit firmness and soluble solid contents were not affected from the applications generally. Foliar Ca applications on tomato mineral nutrition showed variation with the variety. Due to TY12Rz was the only variety that showed response to foliar Ca application, it was concluded that this variety was more sensitive.