Halka ve idealler üzerinde ölçüm lokal ölçülebilirlik
- Tez No: 411230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1981
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızın giriş bölümünde elemanter ölçüm teorisinin temel kavramıarına değinilmiştir. Çalışmamızın ilk konusunda,kümeler teorisi anlamında halka kavramından,cebirsel yorum ile,kümeler teorisi anlamında ideal yapısına geçilmiş,idealler üzerinde Lebesque ölçümünün tamlığı gösterilmiştir. İkinci bölümde,ifade ve ispatını verdiğimiz bir yardımcı teorem vasıtasıyla,Lebesque ölçümünün tanımı yorumlanmış ve bu yorum vasıtasıyla bir kümenin ölçülebilir örtümü ve çekirdeği olarak, G - ve F - kümelerin seçilebileceği gösterilmiştir. Son bölümde,Lebesque yoğunluk teoremi vasıtasıyla 1R nin • alt kümelerinin lokal ölçülebilirlikleri yorumlanarak,W.EAMES 4 in bir makalesine dayanarak,lokal ölçülebilirlik için yeni bir kriter oluşturulup,ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our study consentrats on using the ring theory in the sense of algebraic notion the ideals has been defined under the set theoretical interpretation and then the completation of the Lebesque measure on the ideals has been shown. In the second chapter,the Lebesque measure has been interpreted with the help of a lemma and the interpretation,G is as a measurable cover and F is as a measurable kernel,set has been defined. t In the last chapter,using the Lebesque density theorem the local measurability of the set m has been interprated,later using the published paper of W.EAMES 4 a new criteria for the locally measurability has been stated and proved.