Osmanlı Hukukunda sulh sözleşmesi: Üsküdar ve Bursa şer'iyye sicillerine göre borç ilişkilerinde sulh sözleşmesi (M.1501-1551/H. 906-958)
Sulh agreement in Ottoman Law: sulh agreement in relation to debts in records of Üsküdar and Bursa courts (A.D. 1501-1551/A.H. 906-958)
- Tez No: 411236
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
M. 1501-1551/906-958 yılları arasında Üsküdar ve Bursa mahkemelerine ait şer'iyye sicillerine dayanan çalışmada , Osmanlı hukukunda sulh sözleşmesi incelenmiştir. Osmanlı hukukunun İslam hukukuna dayanması sebebiyle, öncelikle İslam hukuku kaynakları çerçevesinde teorik olarak incelenen sulh sözleşmesi, Üsküdar ve Bursa mahkeme sicillerinde tutulan kayıtlar esas alınarak Osmanlı hukuku uygulamasına yansıyan yönleriyle de ele alınmıştır. İslam hukuku teorik eserlerinin yanı sıra dönemin şeyhülislamlarının fetvaları da kaynak olarak alınmıştır. Ayrıca sulh sözleşmesinin Roma hukuku, Common Law hukuk sistemi ve Türk hukukundaki görünümleri de incelenerek elde edilen sonuçlar, Osmanlı hukuku uygulaması ile mukayese edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde, teorik İslam hukuku kaynakları ile mahkeme kayıtları arasında bir çelişkiye rastlanmamış olup teori ve uygulama arasında büyük bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation depending on the records of Usküdar and Bursa Courts dated A.D. 1501-1551/A.H. 906-958; sulh agreement, which can be translated as peace agreement or amicable settlement, in Ottoman law has been examined. Due to the Ottoman law based on Islamic law, primarily, sulh agreement has been examined theoretically in the framework of Islamic law sources and then Usküdar and Bursa Court records have been discussed in the reflected direction of the application on the basis of Ottoman law. The fatwas have been taken as the source as well as Islamic theoretical works. In addition, sulh agreement has been examined in Roman law, Common law and Turkish law and then the results obtained have been compared with Ottoman law practice. As a result of this study, contradiction has not been detected between theoretical sources of Islamic law and the Usküdar and Bursa Court records. In fact, it has been observed a great fit between theory and practice.