Deniz taşımacılığının çok modlu taşımacılıktaki optimal yerinin Türkiye koşulları için araştırılması
Investigation of the optimal position of maritime transportation in multimodal transportation for Turkey
  1. Tez No: 411540
  2. Yazar: EDA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Türkiye bölgesel ve küresel çerçevede merkezi rol oynama potansiyeliyle stratejik bir konumdadır. Geniş taşıt filosu ve karayolu hacmiyle bölgede transit bir ülkedir. Taşımacılıkta en çok yararlanılan tür birim yük maliyeti en yüksek olan karayolu taşımacılığıdır. Karayolu ulaştırmasına olan bağlılık bazı sıkıntılar doğurmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek, daha sürdürülebilir ulaştırma sistemi oluşturmak ve taşımacılığın olumsuz çevresel etkilerini minimize etmek amacıyla uygun olan hatlarda daha ekonomik ve çevreci olan diğer taşıma türlerinden yararlanılması veya çok modlu taşımacılık çözümleri geliştirilmesi faydalı olacaktır. Karayolu taşımacılığının, yüksek maliyet, çevreye olumsuz etkiler, trafik kazalarından doğan kayıpların fazla olması gibi etmenleri, gelecekte, daha sürdürülebilir bir ulaştırma türü olan demiryolu taşımacılığına verilen önemin artmasını gerektirmektedir. Ülkemizde son yıllarda bu konuda gelişmeler ivme kazanmış olup, demiryolu yatırımları artmıştır. Diğer gelişmiş ülkelerin de demiryollarına büyük değer verildiği görülmektedir. Denizyolu taşımacılığı tarih boyunca ekonomik kalkınma ve refahın bir göstergesi olmuştur. Gerek ticari ilişkileri üst düzeyde geliştirmekte, gerekse her türlü malın güvenli, çevreye duyarlı, yerinde, zamanında ve doğru şekilde tedariğine imkan sağlamaktadır. Denizyolu taşımacılığı alanındaki yapılacak her türlü pozitif gelişme genel taşımacılık sisteminin uzun dönemli performansına olanak tanıyacak, diğer sektörlere ve nihai tüketiciye en ileri faydayı sağlayacaktır. Bunun yolu ise, alınacak önlemlerle, kaliteli deniz taşımacılığı ve hatta tüm modlarda kaliteli taşımacılık hizmetinin verilmesinden geçmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki mevcut durumdaki yük taşımacılığının ve taşımacılık altyapısının incelenerek karayolu, demiryolu, denizyolu taşıma türlerinin her birinin avantajları ve entegrasyonu göz önüne alınarak ülkemiz için deniz taşımacılığının optimal yerinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Çalışmada, Bölüm 2'de, taşımacılık türleri ve üstün yanları incelenmiştir. Sonrasında, Bölüm 3'te, Türkiye'nin karayolu, demiryolu, denizyolu tarihçesi, altyapısı, taşıma istatistikleri araştırılmış ve detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Taşıma türlerinin fiziki boyutları ile taşımacılıkta kullanılan mevcut filomuz ve taşıtlarımızın özelliklerine değinilmiştir. En ekonomik taşıma türü olan denizyolu taşımacılığının ülke içi taşımacılıkta çok az tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bölüm 4'te, ülkemizin mevcut taşımacılık altyapısı, diğer ülkelerle karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur. Çalışmada, Bölüm 5'te, içsel ve dışsal maliyetler göz önüne alınarak teknik ve ekonomik modelleme yapılmıştır. Ekonomik model, Bölüm 6 ve Bölüm 7'de, tek modlu ve çok modlu taşımacılık için uygulanarak, hat uzunluğu, doluluk oranı, taşıt hızı, yakıt eskalasyon oranı gibi maliyeti etkileyen parametrelere bağlı olarak taşımacılık maliyetinin değişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ülkemizde çok modlu taşımacılık için avantaj bölgeleri belirlenmiş olup, hat uzunluklarına bağlı olarak, denizyolunun optimal yeri belirlenmiştir. Yakıt fiyatlarındaki artış, denizyolu seçimini kuvvetlendirecek yönde sonuç vermiştir. Ayrıca, Bölüm 8'de Türkiye'de denizyolu taşımacılığı için farklı gemi tonajları dikkate alınarak kapasite ve gemi sayısı optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Filoda, aynı DWT ve farklı DWT'lerde gemilerin bulunması durumunda birim yük taşıma maliyetlerindeki değişim de incelenmiştir. Olumsuz pazar ve yüksek yakıt fiyatlarına dayalı pazar koşullarında, denizcilik firmaları maliyetlerini azaltmak amacıyla düşük hız uygulamasını benimsemektedirler. Düşük hızda seyir, gemilerin yakıt maliyetini önemli oranda azaltacağından ötürü, birim yük taşıma maliyetlerini de azaltmaktadır. Bu bağlamda Bölüm 9'da, denizyolu taşımacılığı için farklı DWT'deki gemiler için hız optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, optimum hız, minimum maliyeti sağlayan hız olarak belirtilmiştir. Taşımacılık maliyetinin en önemli kısmını içeren yakıt maliyetlerindeki değişim dikkate alınarak, optimum hızın yakıt fiyatlarındaki eskalasyona bağlı olarak değişimi gösterilmiştir. Ekonomik model, ülkemizde üç hat seçilerek mevcut durumdaki taşımacılık dağılımları ve senaryo analizleri çerçevesinde Bölüm 10'da uygulanmıştır. Seçilen hatlar, İstanbul-Van, İstanbul-Erzurum ve İstanbul-Gaziantep olup, ülkemizin genelinde olduğu üzere bu hatlarda da yük taşımacılığında karayolundan yüksek oranda yararlanıldığı görülmüştür. Mevcut karayolu baskınlığının, demiryolu ve uygun olan hatlarda çok modlu denizyolu-karayolu ile çok modlu denizyolu-demiryolu taşımacılık alternatiflerine kaydırılması durumunda aylık, yıllık ve birim yük taşıma maliyeti bakımından ne kadar tasarruf edileceği ve en uygun taşıma türü belirlenmiştir. Çalışma, Bölüm 11'deki değerlendirmeler ve Bölüm 12'deki sonuçlar ve öneriler kısımları ile tamamlanmıştır. Bu tez, ülkemizdeki karayolu, demiryolu ve denizyolu tek modlu taşımacılığı ile bunların kombinasyonu şeklindeki çok modlu yük taşımacılığı için kapsamlı bir araştırma ve analizler içerdiğinden lojistik ve maliyet alanında çalışacak araştırmacılara yön gösterecek bir çalışmadır. Ekonomik model, tüm hatlara uygulanabilecek düzeydedir. Yapılan çalışma, doğal olarak eldeki verilerle sınırlı olup, daha ileri zamanlarda incelenecek bölgelerde, günlük, haftalık, aylık, yıllık yük hareketlerinin daha kapsamlı şekilde kayıt altına alınması ve kayıtların düzene sokulması neticesinde verilerin daha detaylı incelenmesi sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey with its potential to play a central role in global and local perspectives is at a strategic location. It is a transit country in the region with its large vehicle fleet and the volume of the highway. The mostly utilized mode of transportation is the highway transportation, which has the highest unit transportation costs. Dependency to road transportation also leads to some problems. In order to overcome these problems, create a more sustainable transportation system and minimize the negative environmental impacts of road transportation, utilization of other modes of transportation in proper routes and development of multimodal transportation solutions will be beneficial. The factors such as high cost, negative impacts on environment, the excess of the losses arising from traffic accidents in highway transportation, require an increased emphasis on railway transportation which will be a more sustainable transportation mode in the future. In our country, the developments on this issue have gained momentum in recent years, railway investments have been increased. It is seen that other developed countries also attach great value to the railways. Maritime transportation has become an indicator of economic development and prosperity throughout the history. Maritime transportation enables to improve the trade relations at a high level, as well as provide all types of goods in a safe, environmentally friendly, on-site, timely and correctly. All kinds of positive developments in the field of maritime transportation will allow the long-term performance of the overall transportation system, will provide the most advanced benefit to other sectors and end users. This can be achieved with the precautions by high quality maritime transportation an even, having high quality transportation service in all modes of transportation. This study is important due to determination of the optimal role of sea transportation by a careful examination of Turkey's freight transportation by road, rail , maritime transportation and the advantages of each modes and their integration. In Part 2 of the study, transportation modes and advantages have been investigated in the study. Then, in Part 3, the history of Turkey in highway, railway and maritime transportation and also transportation statistics have been researched and evaluated in detail. The physical extent of transportation modes and particulars of existing fleet and vehicles have been presented. It is concluded that maritime transportation, which is the most economic mode, has been preferred less in the national shipping. In Part 4, the current transportation infrastructure of our country have been submitted with comparisons to other countries. In Part 5 of the study, technical and economic modeling has been conducted considering the internal and external costs. The alteration of transportation cost subject to the parameters that effect cost such as route length, fullness ratio, vehicle speed, fuel price escalations have been investigated in detail by applying the economic model to unimodal and multimodal transportation in Part 6 and Part 7. The advantaged route lengths and the optimal position of maritime transportation in our country have been determined. The increase in fuel prices lead to result for the choice of maritime transportation. Moreover, in Part 8, the optimization of the capacity and number of vessels for maritime transportation in Turkey have been done by considering different vessel tonnages. The alteration in unit transportation cost in the cases of having same DWT and different DWT vessels in the fleet have also been studied. In depressed market and high fuel prices conditions, maritime companies adopt to slow steaming applications in order to reduce their costs. Due to the decrease in fuel prices sourced by slow-steaming, the unit transportation costs will also be decreased. In this context, in Part 9, speed optimization has been done for various tonnaged vessels for maritime transportation. Optimum speed is defined as the speed that maintains minimum cost. Considering changes in fuel costs, which includes the most important part of transportation cost, changes on the optimum speed depending on the escalation in fuel prices have been shown. Economic model has been implemented in the framework of the existing distribution of transportation in our country and scenario analysis by selecting three routes in Part 10. Selected routes are Istanbul-Van, Istanbul-Erzurum and Istanbul-Gaziantep, as it has been seen that it is highly utilized from highway transportation for freight transportation in these routes as in the country. The savings for monthly, annually and unit costs and also the optimum transportation mode have been determined in the cases of shifting the dominance of highway transportation to railway, multimodal maritime-highway and multimodal maritime-railway modes where applicaple. The study has been concluded with the evaluations in Part 11 and results and sugesstions in Part 12. This thesis is an enlightening study for the researchers in the fields of logistics and costs since it consists of a comprehensive investigation and analysis for unimodal and multimodal freight transportation in our country. Economic model is at a level that can be applied to all routes. The study is naturally limited to available data, and in the result of recording the daily, weekly, monthly and annual cargo movements comprehensively and evaluating the records will ensure a detailed investigation in the future.