Labor income and consumption age profiles: The economic lifecycle for Turkey
Gelir ve tüketim yaş profilleri: Türkiye için ekonomik yaşam döngüsü
- Tez No: 411834
- Danışmanlar: PROF. DR. ZENNUBE AYLİN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı Ulusal Transfer Hesapları (NTA) metodolojisine gore Türkiye için yaş temelli tüketim ve gelir profilleri kurmaktır. Ulusal Transfer Hesapları (NTA), milli gelir hesapları ile uyumlu yaş profillerine göre stok ve akım ölçüm sistemi kurma amaçlı bir tekniktir. Ulusal Transfer Hesapları gelir ve kamu ve özel sektör tüketimi için yaşam döngüsü profillerini tahmin etmeyi sağlar. Bu çalışmada Türkiyenin kişi başı ve toplam yaşam döngüsü açığı ve fazlası 2006 yılı için hesaplanmıştır. Ayrıca Birleşmiş Milletler nüfus projeksiyonları kullanılarak toplam yaşam döngüsü açıkları da gösterilmiştir. Sonuçlar, birikim döneminin 29 yaşında başladığını ve 62 yaşında da nispeten erken bi şekilde bittiğini göstermektedir. Türk ekonomik yaşam döngüsü ortalama 33 yıl boyunca artıda kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to build the aged based consumption and labor income profiles of the Turkish population following the National Transfer Accounts methodology. This methodology provides a system of measuring flows and stocks in an economy consistent with national accounts and allows the estimation of lifecycle patterns for labor income and consumption from public and private sources. In this paper, Turkey's per capita and aggregate lifecycle deficits and surpluses are obtained for the year 2006. Moreover, using the United Nations demographic projections, the aggregate lifecycle deficits for future years are presented. Results show that the productive period begins at age 29 and age of 62 marks an early exit from this period implying that the Turkish economic lifecycle has 33 years of surplus.