Deneysel diyabetik ratlarda akciğer mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi üzerine melatoninin histokimyasal, enzimhistokimyasal ve immunhistokimyasal etkilerinin belirlenmesi
Distribution of lung mast cells of diabetic rats and determination of histochemical, enzym-histochemical and immuno-histochemical effects of melatonine on its heterogeneity
  1. Tez No: 411867
  2. Yazar: EMRAH ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diyabetik ratlarda akciğer mast hücreleri ile melatonin ilişkisinin histolojik metotlarla belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada kullanılan ratlar, her birinde 6 adet olmak üzere kontrol, melatonin (MLT), diyabet (DM) ve diyabet+melatonin (DM+MLT) gruplarına ayrıldı. 15 ve 45 günün sonunda ötenazi edilen ratlardan, akciğer dokuları alındı ve %10'luk formaldehitte tespit edildi. Doku kesitlerine crossman üçlü boyaması, toluidine blue, alcian blue /safranine O, naftol AS-D esteraz ve streptavidin biotin peroksidaz boyama metotları uygulandı. Bulgular: Çalışmada, kontrol grubuna göre DM gruplarında bronşioller etrafında mononüklear hücre infiltrasyonu, bronşiol lümeninde fibrin ve hücre döküntüsü, interalveolar alanda genişleme, nötrofil ve makrofaj artışı saptandı. DM gruplarında mast hücre sayısının önemli derecede arttığı, MLT uygulanan gruplarda azaldığı, DM+MLT gruplarında ise histopatolojik değişikliklerin ve mast hücre sayısının kısmen azaldığı belirlendi. Toluidine blue boyamada, özellikle mast hücrelerinin plevra altında yoğunlaştığı ve metakromazi gösterdiği, alcian blue/safranine O boyamada alcian blue pozitif [AB (+)], safranine O pozitif [SO (+)] ve alcian blue/safranine O pozitif [AB/SO (+)] oldukları gözlemlendi. Plevral mast hücrelerinin, özellikle MLT gruplarında AB (+), diyabetik gruplarda ise SO (+) ve AB/SO (+) olduğu belirlendi. Triptaz (+) mast hücrelerinin akciğerin genelinde yaygın bir şekilde dağıldığı, esteraz (+) mast hücrelerinin ise daha çok damarların etrafında ve plevra altında yerleştiği saptandı. Sonuç: Histokimyasal, enzimhistokimysal ve immunohistokimyasal boyamalarla mast hücrelerinin bronşioller, damarlar ve plevral bağ dokusunda yerleştiği, TB, AB, SO, AB/SO, esteraz ve triptaz pozitiflikleri belirlendi. Ayrıca, diyabetik ratlarda akciğer mast hücreleri sayısının arttığı, MLT'nin mast hücre inhibitörü olarak aktivite gösterdiği, histopatolojik değişiklikleri ise kısmen azaltabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relation between mast cells and melatonine in diabetic rats by using histological methods. Material and Method: The rats used in this study were separated into control, melatonine (MLT), diabetes (DM) and diabetes+melatonine (DM+MLT) groups and each group contained 6 rats. After 15 and 45 days lung tissues were taken from euthanized rats and formaldehyde of %10 was determined. Crossman triple-colorization, toluidine blue, alcian blue/safranine O, naftol AS-D esterase and streptavidin biotin peroxidase colorization methods were applied to histological sections. Results: In the study, mononuclear cell infiltration around bronchioles, fibrin and cell rash, extension in interalveoler area, neutrophile and macrophage increase were determined in DM groups compared to control group. It was determined that mast cell number increased significantly in DM groups, decreased in MLT-applied groups and that in DM+MLT group histopathological changes and mast cell number decreased partially. In Toluidine Blue colorization, especially mast cells intensified under pleura and showed metachromasia and they were observed to be alcian blue positive [AB (+)], safranine O positive [SO (+)] and alcian blue/safranine O positive [AB/SO (+)] in alcian blue/safranine O colorization. Pleural mast cells were determined to be AB (+) especially in MLT groups, SO (+) and AB/SO (+) in diabetic groups. It was determined that tryptase (+) mast cells spread widely in every part of lung and that esterase (+) mast cells settled more around vessels and under pleura. Result: By Histochemical, enzymhistochemical and immunohistochemical colorizations, it was determined that mast cells settled in bronchioles, vessels and pleural collagen tissues and that they are TB, AB, SO, AB/SO, esterase and tryptase positive. Additionaly, it was determined that the number of lung mast cells increase in diabetic rats, MLT acts as a mast cell inhibitor and that it can partly decrease histopathological changes.