Yedikuğular Kuş Cenneti (Yedikır Barajı) ve çevresinin (Suluova/Amasya) floristik yapısı
Floristic structure of Yedi̇kuğular Kuş Cenneti̇ (Yedi̇kır Dam) and its surroundings (Suluova/Amasya)
  1. Tez No: 413382
  2. Yazar: İLKER DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU CANSARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalıĢmada Yedikuğular KuĢ Cenneti Baraj Gölü (Amasya) ve çevresinin florası araĢtırılmıĢtır. ÇalıĢma alanından 2013-2015 yılları vejetasyon dönemlerinde toplanan 400 bitki örneğinin teĢhisi sonucunda, bu alanda yayılıĢ gösteren 51 familya ve 143 cinse ait 230 tür ve tür altı takson tespit edilmiĢtir. Alandaki taksonların 13'ü Endemik olup Endemizm oranı %5,65'tir. AraĢtırma alanından belirlenen taksonların 23'ü (%10) Avrupa–Sibirya, 28'i (%12,17) Ġran – Turan ve 17'si (%7,39) de Akdeniz fitocoğrafik bölgesi elementidir. 162 takson (%70,43) ise birden fazla ya da bilinmeyen bölgelidir. En fazla takson içeren ilk 5 familya; Asteraceae (Compositae) (32 takson; %13,91), Fabaceae (Leguminosae) (28 takson; %12,17), Poaceae (Gramineae) (20 takson; %8,69), Boraginaceae (14 takson; %6,08) ve Lamiaceae (Labiatae) (13 takson; %5,65) Ģeklindedir. Anahtar Kelimeler : Flora, Yedikuğular KuĢ Cenneti, Amasya
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of the Yedikuğular KuĢ Cenneti (Yedikır Dam Lake) (Suluova/Amasya) and its surroundings were investigated. In the Study area, as a result between 2013 and 2015 vegetation periods, 230 taxa (species and subspecies) which belong to 51 families and 143 genus, were determined. 13 of them are endemic and the rate of endemism is %5,65. 23 (%10) of the taxa, which determined in the Study area, is Europe-Siberian, 28 (%12,17) is IranTuranian and 17 (%7,39) is Mediterranean phytogeographic region elements. 162 taxa (%70,43) belong to more than one region or unknown region. The order of the first five families which consist most taxa ar as follows: Asteraceae (Compositae) (32 taxa; %13,91), Fabaceae (Leguminosae) (28 taxa; %12,17), Poaceae (Gramineae) (20 taxa; %8,69), Boraginaceae (14 taxa; %6,08) and Lamiaceae (Labiatae) (13 taxa; %5,65), respectively. VII Key words : Flora, Yedikuğular KuĢ Cenneti, Amasya