Muharebe sahasında kritik olarak belirlenmiş bina, köprü ve tesislerin askeri ve ticari patlayıcılarla tahrip edilmesinin değerlendirilmesi.
The demolition assessment of the critically determined buildings, bridges and facilities with military and commercial explosives in the battlefield.
  1. Tez No: 413477
  2. Yazar: ORKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Muharebe sahasında, taarruz eden tarafın muharebeyi başarıyla sonuçlandırabilmesi veya savunan tarafın savunduğu bölgedeki düşmanını bertaraf ederek karşı taarruza geçebilmesi için bazı teknik ve taktikler kullanılmaktadır. Bunlardan her iki tarafın en çok kullanıldığı teknikler, düşmanın hareket kabiliyetini engelleme, dost birliklerin hareket kabiliyetini arttırmadır. Muharebe sahasında karşılaşılan engellerin, köprülerin ve kritik bina ve tesislerin etrafından geçilemediği durumda, patlayıcı maddelerle tahrip edilerek ilerlemeye devam etme hal tarzı izlenir. Patlayıcı maddeler askeri alanının dışında, madencilik ve inşaat sektörlerinde de kullanılmaktadır. Patlatma, kazılması/delinmesi zor olan kayaların ve makine yardımı ile yıkılamayacak yapıların ve yapı elemanlarının patlayıcı maddenin ani gaz basıncı ve bu basınçla oluşan yüksek enerji ve şok dalgaları ile parçalanıp gevşetilmesi ile gerçekleşir. Bu tez çalışmasında, askeri harekât ortamında icra edilecek dost birliklerin hareket kabiliyetini arttırma ve düşmanın hareket kabiliyetini engellemede harekâtı görevlerinde, tahrip edilmesi planlanan hedeflerde kullanılacak patlayıcının cinsi, personelin taşıyabileceği ağırlıkta patlayıcı miktarı, patlatmada kullanılacak ateşleme sistemi, hazırlanması pratik ve etkinliği fazla olan askeri ve ticari patlayıcılar ile harekât alanında patlayıcı miktarının hesaplanmasında karşılaşılabilecek zorluklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to carry out battle successfully, some techniques and tactics are used in the battlefield by offensive and deffensive side. Preventing the mobility of the enemy and increasing the mobility of friend forces are the most preferably techniques. Provided that obstacles, bridges and critical buildings as well as contsructions encountered in battlefield can not be eliminated, blasting method is preferred as a course of action. Explosives are used not only military aims but also mining and construction industries. Explosion is generated by instant gas pressure. High energy and shock waves caused by this explosion is used to destroy the hard rocks which are not suitable for making a hole or excavating and constructions which are impossible to demolish with heavy machines. To sum up in this thesis, explosive types, weight of explosive carried by a soldier, the methods of detonation system, military and commercial explosives which are ready for any detonation in very practical and effective method have been investigated. Also, the possible difficulties of calculating precise amount of explosives used for the task during the battle have been analyzed in terms of and increasing the mobility of friend forces and preventing the mobility of the enemy.