Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosunda İbiş tipi ve model oyunlarında incelenmesi
The Charakter 'İbiş' in Turkish theatre of republic age, and the analysis of this character in model plays
  1. Tez No: 41349
  2. Yazar: KERİM DÜNDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA NUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Geleneksel Türk Tiyatrosu'nda varlığına rastladığımız önemli bir Halk Soytarısı olan İbiş tipi, günümüz tiyatrosunda halen varlığını sürdürmekle sürdürmemek arasındaki ince çizgide gidip gelmektedir. Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosu'ndan, Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu'na gelindiği zaman, tryatromuzdaki tek Halk Soytarısı olan“İbiş”tipinin giderek önemini yitirmiş olması, bu çalışmanın asıl çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, İbiş tipinin, Dünya Tiyatrosu Tarihindeki çıkış noktasını, benzerliklerini, İbiş tipinin niteliklerini, genel özelliklerini ve kullanım alam olan Tuluat Tiyatrosu ile Kukla Oyunları'ndaki işlevselliği incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Geleneksel yaklaşımhCTuluat ve Kukla) oyunlarda ve çağdaş metinlerde İbiş tipinin nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, Batı Tiyatrolarında halen önemli bir gelenek olarak yaşamını sürdüren soytarı tiplerinde olduğu gibi, bizim tiyatromuzda da doğru işlevlerle yüklendiğinde gerçekten önemli bir tipleme olarak kullanılabileceğine inandığımız İbiş tipinin yaşatılıp, günümüz tiyatrosunun isteklerine hizmet edebilecek düzeye getirilmesi gerekliliği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Charakter ”İbiş“ In Turkish Theatre of Republic Age, and The Analysis of This Character In Model Plays”İbiş, a remarkable public fool that existed in Traditional Turkish Theatre, is now riding on a tide between existence and absence. When The Improvement periad mdsâ and The Republic period began, İbiş which vas ihe only public fool in our theatre up to that time, has begun to base its importance, and this is the basic and the main reason of this study. In the first chapter of the study, the origin of the character İbiş in the World Theatre History, some other similar characters, the qualifications of the character İbiş, its main features and functions in Tuluat Theatre and Puppet Plays are analyzed. In the second chapter, how the character İbiş is being used in traditional plays and modem drama has been searched. îh the conclusion part of the study, it has been mentioned that the character İbiş should keep existing in our modern theatre with the right functions, just like the other fool; characters still living on as a tradition in modern western plays. Furthermore ît is advocated that it needs to be improved and developed toward the much higher level in order that it will serve today's theatre.Yüksek lisans tezi olarak sunduğum“Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu'nda İbiş Tipi ve Model Oyunlarda İncelenmesi”adlı çalışmanın, tarafımdan bilimsel ahlak ve geleneklere aykın düşecek bir yardıma başvurulmaksızın yazıldığını ve yararlandığım eserlerin bibliyografyada gösterilenlerden oluştuğunu, bunlara atıf yapılarak yararlanılmış olduğunu belirtir ve bunu onurumla doğrularım. Kerim DÜNDAR